Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W weekend w Opolu mieliśmy fatalne powietrze

Anna Grudzka
W weekend odnotowano nawet dziesięciokrotne przekroczenia wartości pyłu zwieszonego w powietrzu.
W weekend odnotowano nawet dziesięciokrotne przekroczenia wartości pyłu zwieszonego w powietrzu. Anna Kaczmarz
Według czujników OSA-y (czyli Opolskiego Systemu Antysmogowego stworzonego przez opolskich ekologów) w weekend odnotowano nawet dziesięciokrotne przekroczenia wartości pyłu zwieszonego w powietrzu.

Bardzo zła jakość powietrza utrzymywała się praktycznie w całym mieście.

- To kwestia pogody. Ciśnienie spada, nie ma wiatru. Dlatego jest taki wysoki poziom rożnego typu pyłów – wyjaśnia Grzegorz Ostromecki z Opolskiego Alarmu Smogowego. – Idzie mróz będzie jeszcze gorzej – dodaje.

Optymizmem nie napawają również dane ze stacji Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska przy ul.Koszyka w Opolu. Dziś ok. godz. 16 w powietrzu było według WIOŚ blisko 200 µg/m3 (norma to 50 µg/m3). Jakość powietrza określono jako złą.

- Wszyscy skupiają swoją uwagę wokół wskaźników PM 10, tymczasem bardzo mocno w czasie tego weekendu przekroczone były także normy związane z pyłem PM 2.5. Tego typu zanieczyszczenia są szczególnie niebezpieczne, bo z uwagi na swój rozmiar szybciej dostają się do krwiobiegu, a potem do mózgu – zwraca uwagę Grzegorz Ostromecki.

Przeczytaj też:Opolanie mają dość smogu!

Znaczne przekroczenia norm pyłu zawieszonego w powietrzu to efekt palenia w piecach paliwami niskiej jakości - m.in. miałem węglowym czy śmieciami. Straż miejska już zapowiedziała w tej sprawie kontrole.

Zdaniem Waldemara Drożdżola Starszego Cechu Kominiarzy w Opolu i prezesa Korporacji Kominiarzy Polskich najtańszy i najskuteczniejszy sposób na ograniczenie smogu to regularne czyszczenie kominów. - Pamiętajmy, że to co wyjmie kominiarz z komina po czyszczeniu już nie trafia do atmosfery. Kiedy zaczynałem pracę był obowiązek czyszczenia komina 12 razy w roku i problemu smogu nie było. A dziś? Cztery razy w roku. Ile razy robimy to faktycznie? Na to pytanie każdy musi odpowiedzieć sobie sam – mówi Waldemar Drożdżol.

W walce z smogiem pomoże uchwała antysmogowa. Dlatego opolscy ekolodzy apelują, aby Sejmik Województwa wraz z innymi samorządami pilnie i czynnie przygotował przepisy pozwalające skutecznie walczyć z trującym powietrzem - na wzór Krakowa i Małopolski.

- Prosimy wszystkich opolan o podpisanie przygotowanej przez nas petycji w tej sprawie – apeluje Krystyna Słodczyk z Opolskiego Alarmu Smogowego. Petycję można znaleźć na www.powietrze.opole.pl.

Zobacz też: Smog wisi nad Polską, policjanci dostaną specjalne maski

Źródło: TVN24/x-news

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto