Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

WBP w Opolu. Czerwiec pełen spotkań

red.
Materiały promocyjne
Noc Bibliotek, Festiwal Książki, spotkania z literaturą i jej autorami - WBP w Opolu ma moc propozycji dla młodszych i starszych czytelników.

Już 4 czerwca WBP po raz drugi włącza się w Noc Bibliotek. Tegoroczne hasło to „Wolno czytać!”. Wolno, bo czytanie powinno być naszym wyborem trybu życia, lektur, które fascynują oraz sposobem czytania - bez pośpiechu, z refleksją. Punktem wyjścia dla tegorocznej Nocy Bibliotek w WBP jest „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza.  

Będziemy mogli zweryfikować naszą wiedzę na temat tego poematu, przeżyć ostatni zajazd na Litwie przenosząc się w świat wykreowany przez autora.

Od 19.00 do północy w Galerii WuBePe (ul. Piastowska 20) trwać będzie - zorganizowany przez Opolski Klub Fantastyki Fenix - LARP (ang. Live Action Role Play), czyli parateatralna gra fabularna.

Jej uczestnicy wcielą się w postaci z „Pana Tadeusza” Wydarzenie adresowane jest zarówno do młodzieży, jak i dorosłych. Ale zanim przeniesiemy się w XIX- wieczny klimat dworku szlacheckiego, o 18.00 rozpocznie się prelekcja „LARP – co to takiego”, która przybliży wszystkim zasady zabawy. Znakomitą przestrzenią dla wielogodzinnego przedsięwzięcia, inspirowanego tekstem Adama Mickiewicza, będzie ekspozycja najstarszych XIX-wiecznych wydań tej narodowej epopei, w tym pierwszego paryskiego z 1834 r.

O godz. 20.00 rozpocznie się projekcja przedwojennej superprodukcji. „Pan Tadeusz” w reż. Ryszarda Ordyńskiego z 1928 roku. To największa polska produkcja okresu międzywojennego. Budżet filmu przekraczał pół miliona złotych. To niewyobrażalnie dużo, zważywszy że w owym czasie samochód kosztował około 2,5 tysiąca złotych. W filmie wystąpiła czołówka ówczesnych gwiazd kina, m.in. Leon Łuszczewski, Zofia Zajączkowska, Stefan Jaracz. Przenosząc na ekran arcydzieło Adama Mickiewicza scenarzyści Andrzej Strug i Ferdynand Goetel, postanowili zrealizować ciąg żywych obrazów w stylu rysunków Andriollego, ilustratora „Pana Tadeusza”.

Kolejne ważne dla literatury w Opolu dni to 17-18 czerwca. WBP włącza się w organizację opolskiego Festiwalu Książki. Czytelnicy WBP będą mieli okazję spotkać się z prof. Stanisławem Nicieją – opolaninem, historykiem i historykiem sztuki XIX i XX wieku, którego pasją są Kresy Wschodnie.

Prof. Nicieja jest autorem wielu publikacji poświęconych tym terenom dawnej Rzeczpospolitej, m.in. fascynującego cyklu „Kresowa Atlantyda”, w którym z wielkim talentem narracyjnym i w oparciu o znakomitą ikonografię kreśli barwne historie i mitologie miejscowości utraconych przez Polskę na wschodzie po 1945 roku.

Kolejny gość WBP to Matthias Nawrat, urodzony w Opolu, żyjący w Niemczech pisarz, autor trzech znakomicie przyjętych książek. Uwagę zwrócił na siebie już debiutancką powieścią „Wir zwei allein” (2012). Druga „Unternehmer” (2014) została nominowana m.in. do prestiżowej nagrody Deutscher Buchpreis.

W 2015 ukazała się książka „Wszystkie śmierci dziadka Jurka” uhonorowana nagrodą Alfreda Döblina, przyznawaną młodym pisarzom przez Akademię Nauki i Literatury w Moguncji. Z rodzinnych opowieści, rozmów i grzebania po archiwach na stronach powieści powstał, widziany z perspektywy wnuków, absurdalny, refleksyjny i tragiczny portret Polski i Europy XX wieku. „Wszystkie śmierci dziadka Jurka” w polskim tłumaczeniu ukażą się w czerwcu.

Tomasz Michniewicz to dziennikarz, fotograf, radiowiec i aktywista, organizator wypraw i ekspedycji, autor dwóch bestsellerów reporterskich: „Sam­sara. Na drogach, których nie ma” oraz „Gorączka. W świecie poszukiwaczy skarbów”. Autor programu „Inny świat” w TTV, radiowej audycji „Reszta świata”, redaktor naczelny podróżniczego serwisu KoniecŚwiata.net. Laureat czterech statuetek na festiwalu cywilizacji i sztuki mediów, odkrywców i podróżników Mediatravel, nominowany do Kolosów i nagrody National Geographic „Traveler”.

Gościem WBP będzie też Jakub Żulczyk, popularny pisarz młodego pokolenia. Współpracownik pism „Lampa” i „Machina”, twórca rubryki „Tydzień kultury polskiej” w tygodniku „Wprost”. Autor czterech powieści, z których „Instytut” i „Zmorojewo” wpisują się w konwencję horroru (przy czym „Zmorojewo” jest przede wszystkim powieścią przygodową dla młodzieży).

Fani alternatywnej muzyki rockowej wysoko cenią jego „Radio Arma­geddon”. Sam autor nazywa siebie „pisarzem, niezależnym publicystą, recenzentem, felietonistą, blogerem, konsumentem śmieci i wzorowym odbiorcą kultury masowej”.

Spotkanie z Jakubem Żulczykiem będzie jednocześnie zapowiedzią, kończącego Festiwal Książki w Opolu, koncertu na błoniach WBP. Wystąpią Fisz Emade i Julia Marcell.

Festiwalowi Książki towarzyszyć ma wystawa „Tu czy tam? Współczesna polska ilustracja dla dzieci”, na którą złożą się prace najwybitniejszych polskich grafików i ilustratorów.

Są wśród nich laureaci najważniejszych światowych konkursów, m.in. Edgar Bąk (Nagroda Honorowa Society of Publication Designers New York 2012), Iwona Chmielewska (główna nagroda Bologna Ragazzi Award 2011 w kategorii Non Fiction), Agata Królak (COW International Design Festival), czy Monika Hanulak (Książka Roku 2006 IBBY). Dzięki nim powstają książki będące dla dzieci pierwszym kontaktem ze sztuką.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto