MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Wędrówka za świadczeniem

Beata Sypuła
Nowa ustawa powoduje, że po sześciomiesięcznym bezrobociu „przechodzi się” z pośredniaka do ZUS. Fot. Z. Wieczorek
Nowa ustawa powoduje, że po sześciomiesięcznym bezrobociu „przechodzi się” z pośredniaka do ZUS. Fot. Z. Wieczorek
Od dziś w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych pojawiają się pierwsze osoby, które składają wnioski o przyznanie świadczeń przedemerytalnych. Dotychczas pobierały one zasiłki dla bezrobotnych w swoim powiatowym urzędzie ...

Od dziś w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych pojawiają się pierwsze osoby, które składają wnioski o przyznanie świadczeń przedemerytalnych. Dotychczas pobierały one zasiłki dla bezrobotnych w swoim powiatowym urzędzie pracy.

Osoby, które uzyskały prawo do świadczenia przedemerytalnego do końca lipca 2004 roku, miały przyznawane i wypłacane świadczenie przez urząd pracy. Natomiast ci, którzy zarejestrowali się w pośredniaku po 31 lipca 2004 roku, najpierw musieli nabyć uprawnienia do pobierania zasiłku dla bezrobotnych, pobierać go przez minimum 6 miesięcy, a po tym okresie w ciągu miesiąca złożyć wniosek o przyznanie świadczenia przedemerytalnego w swoim ZUS.

Aby mieć prawo do zasiłku dla bezrobotnych, trzeba najpierw nabyć prawo do statusu takiej osoby. Należy udokumentować w ciągu 18 ostatnich miesięcy przepracowane 365 dni z najniższym krajowym wynagrodzeniem, od którego odprowadzona jest składka na ubezpieczenie społeczne i Fundusz Pracy. U ostatniego pracodawcy musimy mieć przepracowane minimum 6 miesięcy, a do rozwiązania stosunku pracy musi dojść z przyczyn leżących po stronie zakładu pracy. Po minimum 6 miesiącach pobierania zasiłku dla bezrobotnych, możemy starać się o przyznanie świadczenia przedemerytalnego.

Jak zdobyć takie świadczenie w ZUS? Należy tam pobrać formularz wniosku o przyznanie świadczenia przedemerytalnego. Do wniosku należy dołączyć dowody uzasadniające prawo do tego świadczenia – w zależności od sytuacji danej osoby. Na przykład pracownik musi złożyć wszystkie świadectwa pracy z ostatnim, zawierającym podstawę prawną rozwiązania stosunku pracy i dokument z PUP o pobieraniu co najmniej przez 6 miesięcy zasiłku dla bezrobotnych. Co jednak najważniejsze: musimy mieć w ogóle prawo do takiego świadczenia, czyli wymagany wiek i staż.


Na nowych warunkach

Wyższy wiek i staż uprawniający do przejścia na emeryturę, świadczenie niższe i równe dla wszystkich, konieczność przyjęcia każdej oferty pracy w ciągu pół roku obowiązkowego bezrobocia – to tylko niektóre zmiany, jakie dotknęły osoby starające się od 1 sierpnia o świadczenie przedemerytalne. Najpierw musiały się postarać o status bezrobotnego i zasiłek, a dopiero teraz przysługuje im prawo do świadczenia przedemerytalnego – o ile spełniają liczne warunki.

Kto ma prawo do świadczenia przedemerytalnego?

  • osoby zwolnione z winy zakładu pracy, które miały w nim półroczny staż. Kobiety muszą ukończyć 56 lat i mieć 20-letni staż pracy, a mężczyźni co najmniej 61 lat i 25-letni staż pracy;

  • osoby rowadzące działalność gospodarczą (poza rolnictwem) przez co najmniej 2 lata, jeśli ogłoszą upadłość i mają 56 lat i 20-letni staż pracy (kobiety) lub co najmniej 61 lat i 25-letni staż pracy (mężczyźni);

  • osoby zwolnione z winy zakładu pracy, które przepracowały w nim co najmniej ostatnie pół roku, nie osiągnęły wieku emerytalnego (60 lat kobiety, 65 lat mężczyźni) i mają wymagany staż. W przypadku kobiet jest to 35 lat, w przypadku mężczyzn 40 lat;

  • renciści tracący prawo do renty, o ile pobierali ją co najmniej od pięciu lat i zdążą się zarejestrować jako bezrobotni w ciągu 30 dni od utraty prawa do renty. Kobiety muszą mieć 55 lat i 20-letni staż pracy; mężczyźni – 60 lat i 25-letni staż pracy.
  • Wysokość świadczenia jest zrównane dla wszystkich do 670 zł.

    od 7 lat
    Wideo

    Młodzi często pracują latem. Głównie bez umowy

    Dołącz do nas na Facebooku!

    Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

    Polub nas na Facebooku!

    Kontakt z redakcją

    Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

    Napisz do nas!

    Polecane oferty

    Materiały promocyjne partnera
    Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto