Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Widoki jak z "Narni" tuż za miedzą. Autem dojedziesz na ponad 1000 m n.p.m. [GALERIA]

Marcin Żukowski
Marcin Żukowski
Galeria zawiera zdjęcia z przejścia trasy z Przełęczy Czerwonogórskiej do Wrzosowego Źródła. Szlak znajduje się w czeskich Jesionikach. Ostatnie zdjęcia przedstawiają wschód słońca obserwowany z Kamiennego Okna i historyczny widok na nieistniejące już zabudowania pod Czerwoną Górą (kościół i schronisko)
Galeria zawiera zdjęcia z przejścia trasy z Przełęczy Czerwonogórskiej do Wrzosowego Źródła. Szlak znajduje się w czeskich Jesionikach. Ostatnie zdjęcia przedstawiają wschód słońca obserwowany z Kamiennego Okna i historyczny widok na nieistniejące już zabudowania pod Czerwoną Górą (kościół i schronisko) Marcin Żukowski
Wystarczy 40 minut jazdy od granicy państwa, aby wjechać samochodem na wysokość 1000 m n.p.m. i napawać się prawdziwą zimą. Czerwonohorskie Sedlo, czyli Przełęcz Czerwonogórska, leży na trasie pomiędzy Jesenikiem a Šumperkiem.

Przez Przełęcz Czerwonogórską (1013 m n.p.m.) od niepamiętnych czasów prowadził szlak handlowy łączący Morawy ze Śląskiem. W połowie XIX w. powstała tam pierwsza gospoda dla furmanów. Wraz ze wzrostem popularności turystyki, miejsce to i okoliczne góry były coraz chętniej odwiedzane przez podróżników żądnych wrażeń i pięknych widoków. Pod koniec XIX wieku zaczęło rozwijać się na tym obszarze również narciarstwo. Dziś jest to jedno z najważniejszych miejsc do uprawiania tej dyscypliny sportu w całych Sudetach Wschodnich. W okolicy są przygotowane również trasy do narciarstwa biegowego, a latem można skorzystać z gęstej sieci szlaków rowerowych.

Przełęcz Czerownogórska leży pomiędzy dwoma najwyższymi górami Jeseników – Pradziadem (1491 m n.p.m.) i Keprnikiem (1423 m n.p.m.). Łączy je czerwony szlak turystyczny biegnący przez cały Wysoki Jesionik, a dalej prowadzący w stronę Masywu Śnieżnika.

Na przełęcz można bez większych trudności dojechać samochodem. Ze względu na ośrodek narciarski i połączenie dwóch ważnych miast, droga dojazdowa jest zawsze dobrze utrzymana. Na miejscu o każdej porze roku bez większych problemów można skorzystać z bazy noclegowej i gastronomicznej. Parking jest bezpłatny.

Bardzo przyjemną i łatwą trasą spacerową jest droga wiodąca czerwonym szlakiem z przełęczy do Wrzosowego Źródełka (cz. Vřesová studánka) położonego na wysokości 1274 m n.p.m. Nazwa nawiązuje do występujących na tym terenie wrzosowisk. Dystans wynosi zaledwie 3,5 km. W tamtym miejscu istniał dawniej kościół i schronisko dla pielgrzymów. Obecnie znajduje się jedynie kamienna kaplica zbudowana w latach 30. XX wieku, w której wypływa woda uważana za cudowną. Mniejsza kopia nieistniejącego kościoła znajduje się przy czerwonym szlaku, tuż powyżej Przełęczy Czerwonogórskiej. Jest to kaplica dedykowana osobom, które zginęły w górach. Vřesová studánka jest najwyżej położonym miejscem pielgrzymkowym na Morawach. W razie niepogody kaplica służy turystom za schronienie. Jest to bardzo dobre miejsce widokowe.

W odległości kilkuset metrów od źródła znajduje się inny widokowy zwany Kamiennym Oknem, z które rozpościera się widok na Jesenik, dolinę Białej Głuchołaskiej i zbocza głównego pasma Jesioników.

Alternatywnym zejściem na Przełęcz Czerwonogórską może być żółty szlak prowadzący przez Czerwoną Górę. Wiele osób twierdzi, że charakter tej ścieżki i tamtejsze widoki nasuwają skojarzenia z Bieszczadami i innymi pasmami w Karpatach Wschodnich. Uwaga! Zimą ta droga może być niebezpieczna ze względu na występujące lawiny! Jak zawsze w górach należy zachować ostrożność i kierować się rozsądkiem.

Idąc dalej szlakiem czerwonym od Wrzosowego Źródełka na Keprnik, po drodze napotkamy na rozległe torfowisko. Warunki klimatyczne i przyrodnicze są tam porównywalne z panującymi na Syberii! Można to odczuć szczególnie porą zimową.

Aby nie narażać się na nieprzyjemności, przed wyjazdem do Czech należy pamiętać o zapoznaniu się z aktualnie obowiązującymi zasadami sanitarnymi. Można to zrobić na stronach internetowych MSZ.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nysa.naszemiasto.pl Nasze Miasto