Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Więcej badań, lepsza opieka nad pacjentem. Już 19 placówek na Opolszczyźnie wprowadziło opiekę koordynowaną

Mateusz Majnusz
Mateusz Majnusz
Więcej badań, lepsza opieka nad pacjentem. Już 19 placówek na Opolszczyźnie wprowadziło opiekę koordynowaną.
Więcej badań, lepsza opieka nad pacjentem. Już 19 placówek na Opolszczyźnie wprowadziło opiekę koordynowaną. Pixabay
Przybywa na Opolszczyźnie przychodni wdrażających opiekę koordynowaną, która ma skrócić czas potrzebny na wykonanie diagnostyki, pozwolić na szybsze postawienie diagnozy i wprowadzenie właściwego leczenia.

Od 1 marca do realizacji opieki koordynowanej w naszym regionie dołączyły kolejne poradnie podstawowej opieki zdrowotnej.

- To już 19 miejsc udzielania świadczeń i niemal 84 tysiące opolskich pacjentów – wylicza Barbara Pawlos, rzecznik opolskiego NFZ.

Jak wyjaśnia, zainteresowanie przystąpieniem do opieki koordynowanej opolskich przychodni jest duże, jednak jest to proces, do którego przychodnie muszą się przygotować. Kolejne poradnie POZ, które są gotowe do przystąpienia do opieki koordynowanej, mogą w każdej chwili składać wnioski do Opolskiego Oddziału NFZ.

- Narodowy Fundusz Zdrowia wspiera wszystkie przychodnie, które są zainteresowane realizacją opieki koordynowanej i podpowiada jak krok po kroku wypełnić wniosek o zawarcie umowy z NFZ, na co zwrócić uwagę, czy też jak dobrze przygotować się do realizacji opieki koordynowanej dla pacjentów, udostępniając na stronie internetowej Centrali NFZ m.in. webinary oraz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania o opiekę koordynowaną w POZ – dodaje rzecznik NFZ w Opolu.

Co opieka koordynowana oznacza dla pacjentów?

Szerszy pakiet badań w POZ, leczenie najczęstszych chorób przewlekłych już u swojego lekarza rodzinnego, konsultacje z dietetykiem oraz edukacja w kierunku radzenia sobie z chorobą przewlekłą. To część zmian w POZ, które tworzą opiekę koordynowaną.

- Opieka koordynowana to szerszy wachlarz możliwości diagnostycznych i leczenia najczęstszych chorób przewlekłych już u swojego lekarza rodzinnego. Lekarz POZ będzie mógł zlecić pacjentom badania w sytuacjach medycznie uzasadnionych, które do tej pory były zarezerwowane dla lekarza specjalisty – podkreśla Pawlos.

Leczenie będzie oparte na indywidualnym planie leczenia i ma uwzględniać nie tylko wykonywanie badań, ale także konsultacje między lekarzem POZ a lekarzem specjalistą i dodatkowe konsultacje np. z dietetykiem.

Jakie badania będą mogły zostać przeprowadzone?

Koordynacja opieki nad pacjentem dotyczy schorzeń z zakresu, na które najczęściej chorują Polacy, czyli:

  • kardiologii
  • diabetologii
  • chorób płuc
  • endokrynologii,

W przypadku pacjentów, u których zdiagnozowano choroby z tych zakresów, lekarz POZ przeprowadza poradę kompleksową, na której ustala indywidualny plan leczenia.

Wprowadzenie opieki koordynowanej w POZ wiąże się z poszerzeniem listy badań diagnostycznych, które może zlecić lekarz rodzinny, a nie lekarz specjalista. Chodzi m.in. o:

  • pakiet badań tarczycowych: antyTPO, antyTSHR, antyTG
  • EKG wysiłkowe
  • Holter EKG (24, 48, 72 godz.)
  • USG Doppler naczyń kończyn dolnych
  • ECHO serca.

- Poszerzenie katalogu badań w POZ skróci czas potrzebny na wykonanie diagnostyki, pozwoli na szybsze postawienie diagnozy i wprowadzenie właściwego leczenia – dodaje Barbara Pawlos z NFZ.

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Więcej badań, lepsza opieka nad pacjentem. Już 19 placówek na Opolszczyźnie wprowadziło opiekę koordynowaną - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto