Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Więcej mieszkań w Trójmieście? Sopot i Gdańsk z rekordowymi wynikami

Aleksandra Chomicka
Osiedle Garnizon HOSSY
Osiedle Garnizon HOSSY P.Świderski
Wykresy pną się w górę. W ciągu 10 miesięcy tego roku deweloperzy rozpoczęli budowę ponad 70 tys. mieszkań. To o 25 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, a ponadto - najwięcej w historii tej branży.Boom inwestycyjny?

Dane, dotyczące sytuacji mieszkaniowej Polaków, publikowane przez GUS i NBP, uważane są za najbardziej obiektywny obraz rynku. Dlatego w branży z zaciekawieniem przyjęto wyniki niedawno opublikowanego rocznego raportu NBP. Z analizy można dowiedzieć się, w której z krajowych metropolii najszybciej poprawiają się warunki mieszkaniowe.

Nasz serwis specjalny: DOM. Zobacz, o czym piszemy!

Mimo, że w liczbach bezwzględnych żadna z aglomeracji nie ma szans pobić Warszawy, gdzie w ciągu ostatnich 5 lat przybyło prawie 50 tys. mieszkań - to już we wskaźnikach, które ukazują szybkość zmian, sprawa wygląda zupełnie inaczej. Liderami są tutaj Gdańsk i Wrocław.
Pod koniec 2014 r. warszawiacy mieli do dyspozycji ponad 900 tys. mieszkań: w stosunku do 2010 r. ten zasób wzrósł o 5,81 proc. (49 455). Lepsze wyniki osiągnęły Rzeszów (+10,29 proc.), Gdańsk (+8,79 proc.), Wrocław (+8,65 proc.) i Kraków (+7,85 proc.).
Jednak u nas na 1 tys. mieszkańców przypada dzisiaj 448 mieszkań, a w Warszawie - 519. Do wyniku stolicy zbliża się Sopot (506 lokali/1000 osób), ale trzeba wziąć poprawkę na to, jaki procent z nich to drugie, wakacyjne lokum lub inwestycyjny zakup.

Ostatnie 28 miesięcy było dla deweloperów okresem nieustannego wzrostu praktycznie wszystkich wskaźników. Na wykresach pięły się w górę krzywe, oznaczające liczby uzyskiwanych pozwoleń, rozpoczynanych budów, mieszkań oddawanych do użytku, a w końcu - sprzedanych lokali. Obraz, wyłaniający się z najświeższych danych GUS, po raz pierwszy od 28 miesięcy jest mniej jednoznaczny.

W ciągu 10 miesięcy bieżącego roku deweloperzy rozpoczęli budowę ponad 70 tys. mieszkań. To o 25 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, a ponadto - najwięcej w historii tej branży. Do tej pory rekordowy był rok 2007, kiedy to w okresie od początku stycznia do końca października deweloperzy rozpoczęli budowę 263 tys. mieszkań. Wynik z bieżącego roku jest o prawie 12 proc. wyższy.

Jednak inne statystyki po raz pierwszy od miesięcy wskazują tendencje zniżkowe: jak dotychczas - w 2015 roku oddano do użytkowania mniej niż przed rokiem mieszkań oraz rozpoczęto mniej nowych budów.

- Oczywiście, za wcześnie jest mówić, że taki pojedynczy miesięczny odczyt świadczy o zmianie trendu - mówi Bartosz Turek z Lion’s Bank. - Co prawda po ostatniej nowelizacji ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania w drugiej połowie 2016 roku faktycznie może zabraknąć pieniędzy na dopłaty w programie „Mieszkanie dla Młodych”. To o tyle ważne dla deweloperów, że z dopłatą w największych miastach sprzedawali oni nawet co szóste mieszkanie. Niebawem wprowadzony może zostać też podatek bankowy, który najpewniej negatywnie wpłynie na cenę kredytów i ich dostępność. Nowy rząd planuje też uruchomienie programu budowy tanich mieszkań, co dla deweloperów budujących najtańsze lokale może oznaczać spadek popytu. W 2016 roku banki będą też wymagały 15-proc. wkładu własnego przy kredycie, choć akurat w tym przypadku nie oznacza to wcale dużej zmiany względem roku bieżącego. Tylko dwie trzecie wymaganej kwoty będzie trzeba przedstawić w gotówce, resztę zastępując ubezpieczeniem. Wymienione zmiany powinny hamować inwestycyjne apetyty deweloperów, ale czy tak faktycznie się stanie, pokażą dopiero następne miesiące.

W październiku padł jeszcze jeden rekord: złożono o 78,5 proc. więcej wniosków o pozwolenia na budowę niż w analogicznym okresie przed rokiem. Czy będziemy mieli więc za kilkanaście miesięcy nowy wysyp ofert i kolejne rekordy? Trzeba pamiętać o tym, że w ostatnich latach kilkakrotnie koniunktura zaskoczyła deweloperów i część z tych pozwoleń może na długo utknąć w szufladach, jako strategiczny zapas.

Jak działa ten mechanizm - mogliśmy się przekonać również w październiku br., kiedy to obserwatorów rynku zaskoczył spadek liczby mieszkań oddawanych do użytkowania. W związku z tym, że ożywienie na rynku deweloperskim zaczęło się ponad dwa lata temu, deweloperzy powinni już oddawać klucze do większej liczby mieszkań. Tymczasem w październiku zakończono budowę 6,3 tys. mieszkań. To o 12,6 proc. mniej niż w analogicznym okresie przed rokiem. Rozpoczęto budowę 14,5 tys. lokali, a więc niemal tyle samo jak rok wcześniej.

W całym sektorze budownictwa mieszkaniowego wyniki w dużej mierze są uzależnione od tych notowanych przez deweloperów. W październiku 2015 r. wydano pozwolenia na budowę 19,4 tys. mieszkań, a więc o 45,4 proc. więcej niż w analogicznym okresie rok wcześniej. To może świadczyć o tym, że deweloperzy nie powiedzieli ostatniego słowa. Co prawda wstrzymują się z rozpoczynaniem budów, ale najbliższy okres niepewności wykorzystują na przygotowanie kolejnych inwestycji pod względem formalnym. Na rozpoczęcie ich realizacji mają dwa lata. W tym czasie sytuacja może się wyklarować.

Boom inwestycyjny jest powiązany z dobrymi wynikami sprzedaży nowych mieszkań. Te deweloperzy zawdzięczają natomiast rekordowo niskim stopom procentowym. Wpływają one pozytywnie na wielkość popytu, bo z jednej strony skłaniają do zaciągania tanich kredytów, a z drugiej do szukania przez posiadaczy kapitału alternatywnych inwestycji, które pozwolą zarobić więcej niż nisko oprocentowane lokaty (np. mieszkania na wynajem).

Wbrew pozorom, dotychczas to ten drugi mechanizm bardziej oddziaływał na rynek nieruchomości, bo skala akcji kredytowej pozostaje stabilna. Co więcej, na bazie danych NBP można szacować, że w 2015 r. kwota gotówki, która trafi na rynek deweloperski w największych miastach, może być nawet dwukrotnie wyższa niż w 2012 r., kiedy stopy procentowe były jeszcze na wysokim poziomie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto