Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wieczyste użytkowanie 2019. W Opolu zatwierdzono bonifikatę na poziomie 95 procent

Piotr Guzik
Archiwum
Opolscy radni przegłosowali listę bonifikat przyznawanych przy jednorazowej opłacie za przekształcenie użytkowania wieczystego we własność. Najwyższą zniżkę - 95 proc. - można uzyskać, jeśli uczyni się do końca tego roku. W kolejnych latach zniżka ta będzie maleć. Prawo dotyczy tylko nieruchomości będących własnością Opola.

Przekształcenie użytkowania wieczystego we własność wymusiły zmiany legislacyjne. Od 1 stycznia 2019 roku w życie weszły bowiem przepisy, na mocy których prawo wieczystego użytkowania gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe przekształcono w prawo własności tych gruntów.

Na mocy tych przepisów dotychczasowy użytkownik wieczysty nieruchomości zobowiązany jest do wnoszenia rocznej opłaty przekształceniowej, która jest równa opłacie, jaką do tej pory rokrocznie wnosił z tytułu użytkowania wieczystego. Opłatę tę należy wnosić przez 20 lat.

W prawie zapisano możliwość zapłacenia całej wieloletniej należności z góry, za jednym zamachem. Jednocześnie umożliwiono samorządom ustanawiane bonifikat za dokonanie takiego ruchu.

W Opolu najwyższą możliwą zniżką jest 95 proc. Obowiązuje ona do końca 2019 roku. W kolejnych latach bonifikaty będą sukcesywnie maleć. W 2020 roku przy jednorazowej zapłacie całej należności zniżka wyniesie 80 proc. W roku 2021 będzie to 60 proc., w 2022 roku 40 proc., a w 2023 roku 20 proc.

Radni przegłosowali te bonifikaty podczas ostatniej sesji.

Zniżki dotyczą osób fizycznych będących właścicielami domów jednorodzinnych bądź lokali mieszkalnych, a także spółdzielni mieszkaniowych. Należy przy tym pamiętać, że zniżki zatwierdzone przez miejskich radnych dotyczą tylko przekształcenia nieruchomości znajdujących się na terenach należących do miasta Opola. Jak informowano na sesji, w stolicy regionu z miejskich bonifikat przekształceniowych może skorzystać około 6 tys. osób.

Natomiast nieruchomości leżące na terenach będących w zasobach Skarbu Państwa obowiązują obniżki ustawowe. Najwyższa, 60-procentowa, obowiązuje w 2019 roku. Po nim co roku będzie maleć o 10 pkt procentowych: w 2020 r. będzie to 50 proc., w 2021 r. 40 proc., itd. W Opolu sytuacja ta dotyczy około 3 tys. osób.

Podczas sesji radni wystosowali do rządu apel, aby w "roku przekształceniowym" ustanowił bonifikatę na poziomie 95 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto