Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wielka sieć na sto sposobów

Sławomir Bobbe

To, co kiedyś uchodziło za szybki Internet, dziś budzi u młodych internautów uśmiech politowania i grymas niedowierzania na twarzy.

- Zacząłem korzystać z netu, gdy standardem były modemy, a ,,wdzwaniana" szybkość pozwalała na ściagnięcie jednej empetrójki na godzinę - wspomina Marek, 30-latek z Bydgoszczy. - Potem jako jeden z pierwszych zacząłem korzystać z SDI, szybkiego dostępu do Internetu oferowanego przez Telekomunikację Polską. Szybkość była ,,miażdżąca" - 115 kb/s. Gdyby dziś młodzi mieli taką szybkość, pomyśleliby, że to awaria sieci.

Internet w pakiecie

Teraz standardem jest 1 megabit (a coraz częściej 2 megabity), szybkość, którą oferują nawet najmniejsi dostawcy Internetu. Tych w Bydgoszczy jest bez liku, jednak im większa odległość od miasta, tym wybór mniejszy. Na słabo zaludnionych terenach województwa bywa, że ofert nie ma wcale.

- Przeciętnemu internaucie spokojnie wystarczają szybkości rzędu 1-2 megabity. Pozwala to na bezproblemową grę w sieci, a także ściąganie rozmaitych treści z netu. Wyższe prędkości biorą albo pasjonaci, albo mniejsze firmy - uważa Marek.

Duże firmy oraz mali operatorzy robią wszystko, by związać ze sobą klienta. Jeśli tylko mogą oferują dostęp do Internetu, telewizję oraz połączenia telefoniczne (najczęściej w standardzie VoIP). Tak czyni chociażby Telekomunikacja Polska, która zaoferowała Neostradę wraz z dostępem do najpopularniejszych kanałów telewizyjnych.

Telewizja Kablowa ,,Ogrody", choć sama nie oferuje dostępu do sieci, ,,sprzedaje się" w pakiecie z ofertą firmy Alfa Computer. - Na bydgoskim rynku panuje duża konkurencja. Z jednej strony dostęp do sieci oferują telewizje kablowe, jest TP i Netia, a także dostawcy telewizji satelitarnych. Mimo wszystko klientów przybywa, bo dzięki konkurencji ceny spadają. U nas pakiet - kablówka z Internetem kosztuje 48 złotych miesięcznie. Mamy też ofertę dla naprawdę wymagających - 299 złotych miesięcznie za przepustowość łącza rzędu 200 megabitów - informuje Dariusz Pokorny z TV ,,Ogrody".

Fordoński Intelink skupia się wyłącznie na świadczeniu usług dostępu do Internetu. - Nie mamy własnej kablówki, więc zachęcamy klientów do współpracy sporymi rabatami. Przy podpisaniu 3-letniej umowy, pół roku abonamentu dajemy gratis - informuje Katarzyna Noskau z Intelinka. - Proponujemy też naszym klientom możliwość skorzystania z huba, który łączy wszystkich użytkowników sieci. Dzięki niemu przekazywanie sobie danych jest niemal natychmiastowe. Stosujemy także taryfę nocną, podczas której każdemu użytkownikowi zwiększamy transfer czterokrotnie. Dzięki temu naszych abonamentów wciąż przybywa.

Nie chodzi tylko o prędkość

- Miałem już kilku dostawców Internetu i wróciłem do TP SA. Nie jest idealnie, ale nie sztuka licytować się na prędkości. Ważne jest to, jak firma reaguje na problemy. Gdy w kablówce padnie ci net w piątek, masz gwarancję, że przez weekend będziesz bez Internetu, bo gość od techniki przyjdzie do pracy dopiero w poniedziałek i żadna siła na świecie nie zmusi go do tego, by przyszedł do pracy w dzień wolny - mówi internauta.

W natarciu jest niedawny jeszcze monopolista na rynku - Telekomunikacja Polska. Firma, która dzięki usłudze Neostrada wprowadziła właściwie Internet pod polskie strzechy, twierdzi, że pod koniec roku 2009 miała ponad 2 miliony 600 tysięcy klientów. - To o 8 procent więcej niż w roku 2008 - twierdzi Maria Piechocka, rzeczniczka TP SA w naszym regionie. - Najpopularniejszą opcją, z której korzystają klienci, jest 1 Mb/s, szybko rośnie także udział opcji 2 Mb/s.

Telekomunikacja tracąc udziały w rynku telefonii stacjonarnej, ostro bije się o klienta internetowego. W tym takiego, którym dotychczas niewielu dostawców się interesowało. - Ponad 72 000 klientów korzysta z szerokopasmowego dostępu do Internetu w radiowej technologii CDMA. Dzięki niej w Internecie mogą surfować ci wszyscy, którzy do tej pory nie mogli z niego korzystać - przede wszystkim mieszkańcy terenów słabo zurbanizowanych. Internet do 1 Mbs w tej technologii kosztuje miesięcznie 49 złotych - tłumaczy Maria Piechocka.

Warto wiedzieć

  • W Telewizji Kablowej ,,Ogrody" pakiet kablówka plus Internet kosztuje 48 zł miesięcznie.

  • Internet w radiowej technologii CDMA do 1Mbs, oferowany przez TP SA, kosztuje miesięcznie 49 złotych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wielka sieć na sto sposobów - Warszawa Nasze Miasto

Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto