Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wielkanocny zajączek przychodzi nie tylko do grzecznych dzieci

Justyna Duchnowska
123rf.com
Wielkanoc to najważniejsze święto w tradycji chrześcijańskiej. Jego symbolem są malowane jaja, woda lejąca się litrami i oczywiście zajączek, na którego niecierpliwie czekają zwłaszcza najmłodsi.

Ilustracje zająca z wielkanocnymi jajkami pojawiły się pod koniec XVII wieku. Niektórzy tłumaczą to nawiązaniem do zwyczajów podatkowych, kiedy składało się daniny w naturze - jajka czy zwierzęta. Innym zając kojarzy się z nadchodzącą wiosną i Wielkanocą. Ponieważ dzieci zawsze były obdarowywane w te święta pisankami, łatwo było przypisać zającom rolę roznosicieli prezentów.

Sympatyczny zajączek przywędrował do Polski na początku XX wieku z Niemiec. Najpierw zadomowił się na Pomorzu i Śląsku, ale z czasem tradycja obdarowywania bliskich w wielkanocne święta przyjęła się w całej Polsce.

Dziś w Wielką Niedzielę, gdy rodzice szykują świąteczne śniadanie, dzieci myszkują po ogrodzie i mieszkaniu, szukając jajek z niespodziankami i świątecznych koszyków z łakociami. Czekoladowe jajka i figurki - zajęcy, dzwonków i kurczaczków - powstają ze słodkiej masy rozgrzanej do 50 stopni Celsjusza, którą wlewa się do aluminiowych form.

Kolor ma znaczenie

Jajka jako symbolu życia nie może zabraknąć na wielkanocnym stole. Ma sprawić, że ci, którzy dzielą się nim podczas świątecznego śniadania, spotkają się przy tym stole również w kolejnych latach.

Nie każde kolorowe jajko w koszyczku to pisanka, tę wykonuje się bowiem nanosząc woskiem wzór na kolorową skorupkę. Mamy też drapanki (skrobanki) - wzór wydrapuje się ostrym narzędziem na wcześniej zafarbowanej skorupce. Są również oklejanki - kiedyś stosowano do tego głównie sitowie.

Najłatwiejsze do zrobienia są kraszanki (kroszonki), czyli jajka gotowane w barwnym wywarze. Tu warto sięgnąć po babcine przepisy. I tak, żeby zafarbować jajko na kolor brązowy wystarczy ugotować je w łupinkach cebuli, kolor złocisty da kora młodej jabłoni, zielony - pędy młodego żyta, a czerwony - sok z buraka.

A kolor ma znaczenie. Zielona pisanka symbolizowała nadzieję, budzące się życie. Kolor czerwony ma symbolizować krew przelaną przez Chrystusa za nasze grzechy, niebieski to niebo, czyste, świeże powietrze, zdrowie, a fioletowy - to kolor wielkopostnej żałoby. Na pisance oznacza jej koniec i radość ze Zmartwychwstania.

Inni też świętują

Dla Brytyjczyków to aż cztery dni wolne od pracy, ponieważ świętowanie rozpoczyna się u nich już w Wielki Piątek - Good Friday i trwa do poniedziałku - Easter Monday. Jajko jest tam bohaterem wielu zabaw, zarówno wśród dorosłych, jak i tych najmłodszych.

Na przykład Egg Rolling to wyścigi w turlaniu jajek, polegające na tym, aby jak najszybciej doturlać jajko do mety z nietknięta skorupką. Popularnym zwyczajem jest również Egg Hunt, czyli szukanie czekoladowych jajek ukrytych w zakątkach mieszkania lub w ogrodzie.

Natomiast we Francji Wielkanoc jest dniem spotkań rodzinnych i czasem odpoczynku. Wiele francuskich rodzin wyjeżdża z miasta, aby aktywnie spędzić czas. Dzieci szczególnie uwielbiają te święta i oczekują ich z niecierpliwością. W niedzielny poranek zaczyna się bowiem poszukiwanie czekoladowych łakoci - jajek wielkanocnych - oeufs de Pâques, dzwonków - cloches, kurczaków - poules i zajączków - lapins, ukrytych przez dziadków i rodziców w zakątkach mieszkania lub ogrodzie.

Przeczytaj też: Wielkanoc 2015. Przepisy na święta od opolskich blogerek kulinarnych

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto