Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wirtualna rzeczywistość na Politechnice Opolskiej. Innowacyjny program poprawy zdrowia psychicznego studentów

Mateusz Majnusz
Mateusz Majnusz
Program, mimo swojego prostego charakteru, ma także komponent naukowy.
Program, mimo swojego prostego charakteru, ma także komponent naukowy. Politechnika Opolska
Na Politechnice Opolskiej został uruchomiony innowacyjny program poprawy zdrowia psychicznego, wykorzystujący technologię wirtualnej rzeczywistości. Inicjatywa, skierowana do studentów wszystkich opolskich uczelni, ma na celu łagodzenie skutków stresu i objawów depresji, które wzrosły w okresie pandemii i zdalnego nauczania.

Program oparty jest na badaniach przeprowadzonych wśród prawie 800 studentów Politechniki Opolskiej, które ujawniły alarmujące wyniki dotyczące stanu psychicznego młodych ludzi. Dr Sebastian Rutkowski z Katedry Fizjoterapii Wydziału Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii Politechniki Opolskiej podkreśla, że niemal 60% badanych studentów doświadczało podwyższonego poziomu stresu, a 56% zgłaszało objawy depresyjne. Ponadto, ponad 77% studentów odczuwało lęk o przyszłość, a 18% z nich przyznało się do myśli samobójczych.

- Oczywiście, Politechnika Opolska gwarantuje specjalistyczną pomoc psychologa jak i psychiatry, niemniej jednak studenci mogą się wstydzić, obawiać spotkania ze specjalistą – tłumaczy dr Sebastian Rutkowski.

Podstawą programu są sesje terapeutyczne z użyciem okularów VR

Zdając sobie sprawę z pilnej potrzeby wsparcia psychologicznego, dr Rutkowski postanowił wykorzystać swoje doświadczenie naukowe związane z wirtualną rzeczywistością. We współpracy ze studenckim kołem naukowym „Błąd Kartezjusza”, które jest pod jego opieką naukową, stworzył program wsparcia dobrostanu studentów opolskich uczelni.

Podstawą programu są sesje terapeutyczne z użyciem okularów VR, podczas których studenci oglądają krótkie filmy z różnymi scenariuszami, takimi jak górskie plenery, lasy czy morskie fale. Podczas seansów narrator udziela wskazówek dotyczących relaksacji, takich jak głębokie oddychanie. Sesje trwają 15 minut, a każdy uczestnik nosi pasek z czujnikiem tętna, co pozwala na zbieranie danych naukowych.

Program, mimo swojego prostego charakteru, ma także komponent naukowy.

- Elementem społecznym jest próba wsparcia opolskich studentów, nie tylko Politechniki Opolskiej. Efektem może być upowszechnienie pewnych programów, które mogą funkcjonować na naszej uczelni na zasadzie doraźnego wsparcia. Chcielibyśmy, aby jak najwięcej studentów wzięło udział w programie – dodaje dr Sebastian Rutkowski.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wirtualna rzeczywistość na Politechnice Opolskiej. Innowacyjny program poprawy zdrowia psychicznego studentów - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto