Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wołajmy o etykę w sporcie! Ogólnopolska olimpiada wiedzy i wartości w sporcie została zwieńczona konferencją naukową

Marcin Żukowski
Marcin Żukowski
Organizator konferencji i olimpiady Ks. Jerzy Kostorz oraz zdobywcy podium: Kacper Gawron (III miejsce), Karol Sprysak (II miejsce), Aleksandra Goj (I miejsce).
Organizator konferencji i olimpiady Ks. Jerzy Kostorz oraz zdobywcy podium: Kacper Gawron (III miejsce), Karol Sprysak (II miejsce), Aleksandra Goj (I miejsce). Marcin Żukowski
„Etyka i fair play na boisku i poza nim” to tytuł konferencji, która odbyła się na Politechnice Opolskiej. Wydarzenie wieńczyło 9. edycję ogólnopolskiej olimpiady wiedzy i wartości w sporcie, w której w sumie wzięło udział 1,5 tys. uczestników. Była to okazja do wręczenia nagród najlepszym uczniom, szkołom i wyróżnionym nauczycielom.

To kolejna, po Katowicach i Krakowie, konferencja o zasadach „czystej gry” w sporcie zorganizowana w ostatnim czasie. Zaprezentowano tematy związane z szeroko pojętą uczciwością w sporcie. Ks. dr hab. Jerzy Kostorz, prof. UO, rzecznik etyki PZPN oraz organizator wydarzenia przedstawił zagadnienie „Fair play w sporcie, edukacji i życiu w optyce PZPN”.

- Fair play to pewien system zasad, którym powinien kierować się każdy, kto bierze udział we współzawodnictwie. Zasady te opierają się głownie na szacunku dla przeciwnika, uczciwości oraz braku agresji. Zakładają rezygnacje ze zwycięstwa za wszelką cenę – przypomniał definicję ks. Jerzy Kostorz.

Organizator twierdzi, że dziś należy szczególnie głośno wołać o etykę w sporcie.

- Jeżeli nie my, kamienie wołać będą! Popatrzmy na cały kontekst Kataru. Nie możemy zapominać o lobbingu, korupcji, śmierci wielu osób przy budowie stadionów. To są fakty, o których nie powinniśmy dyskutować. To są też sytuacje, wobec których nie powinniśmy przejść obojętnie. Nie da się dbać o fair play na boisku i poza nim, jeżeli nie będziemy się o to wszystko głośno upominać - tłumaczył.

W poprzedzającej konferencję olimpiadzie uczestniczyli uczniowie szkół średnich z całej Polski. W zmaganiach, na poziomie szkolnym, wzięło udział 1500 uczestników. Do etapu finałowego, który przed tygodniem odbył się w auli opolskiego seminarium, trafiło 350 osób.

Skupienie działań na młodzieży – uczestnikach olimpiady i konferencji, jako grupie, której należy umożliwić wzrastanie w uczciwości to celowy zabieg rzecznika etyki PZPN.

- Młodzież daje radę, chętnie uczy się o tych wartościach. Jestem przekonany, że ta wiedza pomoże im też w życiu – przekonywał ks. Kostorz - Poziom wiedzy naszych olimpijczyków był imponujący. Poprzeczkę wiedzy musimy podnosić bardzo wysoko, bo inaczej nie jesteśmy w stanie przyznać nagród.

Organizatorzy przygotowali atrakcyjne nagrody dla 60 uczniów, 30 opiekunów i 30 szkół. Najlepsi otrzymali m.in. możliwość udziału w zagranicznym obozie w Hiszpanii, kurs prawa jazdy, laptopy i tablety.

Spośród szkół Opolszczyzny najlepiej wypadło, zajmując II miejsce, Diecezjalne Liceum Humanistycznego w Nysie. Opolskim uczestnikiem z najlepszym wynikiem jest uczeń tej szkoły Karol Sprysak (II miejsce).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto