Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wszyscy pracowali na ten zamek

Teraz Opole
Teraz Opole
fot. wikipedia
fot. wikipedia Teraz Opole
Zwiedzając Zamek Królewski w Warszawie, warto pamiętać, że nie byłby tak piękny, gdyby nie Opolanie.

Gdy przed 40 laty zapadła decyzja o odbudowie zabytku - zniszczonego przez Niemców podczas II wojny światowej - w Opolu powstał 55-osobowy Wojewódzki Komitet Odbudowy Zamku Królewskiego. Powstawały one w całym kraju - odbudowa miała być sfinansowana całkowicie ze składek społecznych.
Na czele opolskiego stanął dr Józef Kokot, dyrektor Instytutu Śląskiego. I, jak opisywała ówczesna „Trybuna Opolska", pieniądze od razu zaczęły płynąć z dziesiątków zakładów pracy, instytucji czy szkół, które wymieniane były w specjalnie założonej rubryce.
To z niej wiemy, że np. Teatr Ziemi Opolskiej zorganizował sześć dodatkowych przedstawień, z których dochód zasilił zbiórkę, z kolei brygada z Opolskich Zakładów Naprawy Samochodów - kierowana przez Franciszka Musiała - zadeklarowała demontaż 10 silników „Skoda", a wypracowane w ten sposób pieniądze, przeznaczyła na konto „zamkowe".
W sumie w 1971 roku Opolanie z całego województwa uzbierali 4 mln 366 tys. zł i zajęli 4. miejsce wśród województw. W 1972 roku w Opolu narodził się pomysł zbiórki „skarbonkowej" - skarbonkę w kształcie czaszy latarni wykonał Marian Nowak. Przejechała on całą Opolszczyznę, a potem trafiła do zamku razem z prawie milionem złotych, który udało się zebrać. A zamek?
Odbudowa zakończyła się w lipcu 1974 r., a wyposażanie wnętrz (meble, obrazy, zbiory dzieł sztuki itp.) i prace wykończeniowe trwały do 1988 r. Wcześniej, bo w 1980 roku, Zamek Królewski wraz ze Starym Miastem został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Nasze FotoplastykonyFotoplastykon to w skrócie urządzenie z wizjerami do oglądania fotografii, które co kilka sekund przesuwały się przed oczami widzów. Takie automaty do prezentacji zdjęć były bardzo popularne na przełomie XIX i XX wieku.
Niestety, do naszych czasów przetrwało niewiele takich urządzeń. W przedwojennym Opolu na pewno fotoplastykon działał.
Po 1945 roku jedno z takich urządzeń funkcjonowało w kamienicy stojącej pomiędzy ulicą Ozimską, a Reymonta. Szukamy wspomnień, ale i fotografii związanych z fotoplastykonem. Kontakt: tel. 77 44 32 601 email: [email protected]

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wszyscy pracowali na ten zamek - Warszawa Nasze Miasto

Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto