Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wszystkich Świętych 2023 w Częstochowie. Mieszkańcy odwiedzili cmentarze Raków, Kule, Rocha. Były też... balony i popcorn. Zobacz zdjęcia

PC
Rzesze częstochowian na cmentarzach: Kule, Rocha, Raków
Rzesze częstochowian na cmentarzach: Kule, Rocha, Raków Katarzyna Gwara/Piotr Ciastek
W środę 1 listopada częstochowskie cmentarze tradycyjnie przeżywają oblężenie. Mieszkańcy odwiedzają groby bliskich na największych, ale i najstarszych nekropoliach.

1 listopada częstochowskie cmentarze tradycyjnie przeżywają oblężeni - zobacz zdjęcia
Od rana przy częstochowskich cmentarzach można zaobserwować wzmożony ruch samochodów i pieszych. Mieszkańcy odwiedzający groby bliskich udają się m.in. na cmentarze Raków, Kule, Rocha i komunalny.

Najstarsze cmentarze w Częstochowie

Dwa najstarsze częstochowskie cmentarze to Cmentarz Kule i Cmentarz św. Rocha. Jak informuje Wikipedia, Cmentarz Kule nekropolia położona na niewielkim wzgórzu, na północ od centrum Częstochowy. Ulokowana w pobliżu stanowiącej przedmieście osady Kule w 1882, po przeniesieniu cmentarza z rejonu ulic Fabrycznej (obecnie Mielczarskiego) i Ogrodowej. Pierwszych pochówków dokonano dwa lata później.

Do dziś zachowało się ok. tysiąc nagrobków sprzed 1939, w tym sto z końca XIX w. Wśród nich znajdują się dwie rodzinne kaplice grobowe: Kuczyńskich, Szaniawskich i Nowińskich, a także kilkadziesiąt zabytkowych grobów, m.in. Władysława Biegańskiego.

Cmentarz św. Rocha jest najstarszy

Cmentarz św. Rocha położony jest we wschodniej części dzielnicy Lisiniec. To najstarsza częstochowska nekropolia. Pierwszych pochówków dokonano w 1641 r.[2]. Cmentarz powiększono w 1737 r., a dwa lata później pojawiły się pierwsze grobowce murowane. W 1767 r. został po raz pierwszy obwiedziony murem, później zrujnowanym i odbudowanym. Na cmentarzu znajdują się zabytkowe nagrobki z lat 1849–1906.

W 1898 roku wydzielono z jego terytorium cmentarz prawosławny, ale po odzyskaniu niepodległości teren został katolikom zwrócony.

W Częstochowie jest wiele zabytkowych nagrobków

Spacerując po dwóch najstarszych nekropoliach możemy znaleźć wiele pięknych, zabytkowych nagrobków. Niestety są one w różnym stanie. Niektóre są stale restaurowane i naprawiane, inne marnieją w szybkim tempie. W tym roku na cmentarzach Kule i Rocha zorganizowano kwesty, która jest przeznaczone są na renowację starych nagrobków.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto