Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wybory 2011. Jak głosować?

EW
9 października wybieramy nowy parlament. Lokale czynne będą od 7.00 do 21.00

W piątek o północy zaczyna się cisza wyborcza, a w niedzielę idziemy do urn, by wybrać 460 posłów i 100 senatorów. Lokale wyborcze w odróżnieniu do poprzednich wyborów będą czynne od 7 rano do 21.

Jeden krzyżyk przy kandydacie do senatu

Po raz pierwszy mieszkańcy okręgu pilskiego wybiorą tylko jednego senatora, a nie dwóch, jak było jeszcze w wyborach cztery lata temu. Wiąże się to z wprowadzeniem jednomandatowych okręgów do senatu Pilski okręg został podzielony na dwa, północy, nr 88 - czyli nasz obejmuje pięć powiatów: pilski, chodzieski czarnkowsko trzcianecki, złotowski i wągrowiecki.

Uprawnionych do głosowania w naszym okręgu są 325 652 osoby. Komisji obwodowych, w których będziemy głosować jest 269. W lokalu wyborczym otrzymamy dwie listy z kandydatami białą do Sejmu, żółtą formatu A4 do senatu. Będzie na niej pięciu kandydatów, których nazwiska będą ułożone alfabetycznie: Mieczysław Augustyn z PO, Jacek Ciechanowski, kandydat niezależny, Ryszard Goławski z PSL, Zbigniew Kosmatka z SLD i Janusz Kubiak z PiS. Aby oddać ważny głos, należy postawić krzyżyk tylko przy jednym kandydacie.

Jeden krzyżyk przy kandydacie do sejmu

Pilski okręg wyborczy do sejmu nadal obejmuje 11 powiatów. Uprawnionych do głosowania jest 610 251 osób. W całym okręgu będzie 497 komisji obwodowych. Do sejmu z okręgu pilskiego wybierzemy 9 posłów.

Lista z kandydatami będzie koloru białego. Po raz pierwszy będzie miała format książeczki. Znajdziemy w niej kandydatów z siedmiu komitetów wyborczych. Na pierwszej stronie, lista nr 1: kandydaci PiS i kolejno na następnych: lista nr 2 - Polska Jest Najważniejsza, lista nr 3: SLD, lista nr 4: Ruch Palikota, lista nr 5: PSL, lista nr: 6 Sierpień 80' Polska Partia Pracy i lista nr 7: PO.

Aby oddać głos ważny należy postawić krzyżyk przy jednym kandydacie. Jeśli postawimy dwa krzyżyki na tej samej liście przy dwóch różnych kandydatach, to głos będzie ważny, ale liczyć się będzie tylko ten oddany na kandydata znajdującego się na wyższej pozycji. Jeśli natomiast postawimy dwa krzyżyki ale przy kandydatach z dwóch różnych komitetów to nasz głos będzie nieważny.

Niepełnosprawni

Po raz pierwszy w tych wyborach niepełnosprawni mogą głosować korespondencyjnie. O dziwo taki zamiar w całym okręgu pilskim zgłosiło tylko 16 wyborców. Dla osób niewidomych w każdym lokalu przygotowano specjalne nakładki na listy w alfabecie Braille'a. Zamiar głosowania zgłosiło jedynie 2 osoby ze Złotowa.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto