MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Wybory parlamentarne 2019. Tomasz Garbowski lub Piotr Mielec, byli politycy SLD, na liście Koalicji Obywatelskiej do Sejmu?

Piotr Guzik
Piotr Guzik
Tomasz Garbowski
Tomasz Garbowski SM
Wybory parlamentarne 2019. Według nieoficjalnych ustaleń "nto", na opolskiej liście Koalicji Obywatelskiej formację Inicjatywa Polska mogą reprezentować dawni politycy SLD: Tomasz Garbowski lub Piotr Mielec. Obaj odmawiają komentarza.

Inicjatywa Polska Barbary Nowackiej współtworzy z Platformą, Nowoczesną i Zielonymi komitet Koalicji Obywatelskiej. W poniedziałek ma nastąpić zatwierdzenie list KO w całym kraju.

Od pewnego czasu wiadomo, że jej liderem w województwie opolskim będzie poseł Witold Zembaczyński, wiceprezes Nowoczesnej. Tomasz Kostuś, poseł PO, ma być drugi. Trzecie miejsce ma mieć Izabela Migocz, dyrektorka Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kędzierzynie-Koźlu; czwarty ma być poseł Ryszard Wilczyński; piąta Leonarda Płoszaj, od lat zasiadająca w zarządzie powiatu opolskiego; poseł Rajmund Miller ma być szósty.

W Platformie słyszymy, że Inicjatywę Polską na opolskiej liście KO może reprezentować jeden z dawnych polityków SLD.

Pierwszy to Tomasz Garbowski. W przeszłości był radnym sejmiku, a w latach 2005-2015 posłem lewicy. W latach 2004-2012 był szefem SLD w regionie, do czasu, aż nie stracił przewodnictwa na rzecz Piotra Woźniaka. W 2010 roku nieznacznie przegrał w drugiej turze z Ryszardem Zembaczyńskim z PO wybory na prezydenta Opola. W 2014 roku też miał kandydować, ale ostatecznie nie mógł tego zrobić, bo komitetowi SLD nie udało się zebrać wystarczającej liczby ważnych podpisów w trzech z pięciu okręgów, na które wtedy dzieliło się Opole.

Wiosną 2016 roku Tomasz Garbowski odszedł z SLD. Kilka miesięcy później został wybrany na prezesa Opolskiego Związku Piłki Nożnej.

I o piłce chętnie z panem porozmawiam - mówi w odpowiedzi na pytanie o to, czy zamierza próbować wrócić do Sejmu z listy KO.

Piotr Mielec także był przez wiele lat politykiem SLD. Z ramienia tej formacji zasiadał w radzie miasta w kadencji 2010-2014 oraz przez większość kadencji 2014-2018. Wiosną 2018 roku postanowił odejść z SLD. Spekulowano wtedy, że zasili klub Platformy Obywatelskiej. Ostatecznie dołączył do grona radnych prezydenta Arkadiusza Wiśniewskiego. I z jego listy wywalczył miejsce w radzie miasta w kadencji 2018-2023, zdobywając blisko 2,2 tys. głosów, najwięcej spośród wszystkich kandydatów. Obecnie przewodzi klubowi radnych Arkadiusza Wiśniewskiego, stoi też na czele Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej.

Czy Mielec będzie startował do Sejmu z listy Koalicji Obywatelskiej? - Nie udzielam komentarzy w tej sprawie - ucina.

W PO słyszymy, że kwestia tego, czy na liście KO znajdzie się Tomasz Garbowski, czy Piotr Mielec, nie jest jeszcze przesądzona. - W grę nie wchodzi raczej scenariusz, by wystartowali obaj - twierdzi nasz rozmówca.

Przemysław Pospieszyński, rzecznik opolskich struktur Platformy: - Prace nad listami nadal trwają. Trudno mówić o konkretach do czasu ich zatwierdzenia przez radę krajową - stwierdza.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto