Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wybory samorządowe 2010. Poradnik wyborcy

Redakcja
Urna wyborcza.
Urna wyborcza. Polskapresse
Już w najbliższą niedzielę, 21 listopada wybierzemy naszych przedstawicieli w wyborach samorządowych. Oto garść praktycznych porad, które ułatwią Wam udział w głosowaniu.

Kiedy mogę zagłosować? Lokale wyborcze będą czynne od godz. 8 do 22 w niedzielę 21 listopada 2010 roku. Ewentualna druga tura w wyborach bezpośrednich odbędzie się 5 grudnia.

Jakie dokumenty zabrać ze sobą do lokalu wyborczego? Musi być to jakiegoś rodzaju dowód tożsamości, czyli dowód osobisty, paszport, prawo jazdy, legitymacja studencka lub ubezpieczeniowa. Najlepiej jednak zabrać ze sobą dowód osobisty ponieważ komisja niekoniecznie musi wiedzieć, że można głosować np. na podstawie legitymacji studenckiej. W ten sposób unikniemy niepotrzebnych dyskusji.

Gdzie mogę zagłosować? W przeciwieństwie do wyborów prezydenckich i parlamentarnych możemy głosować tylko i wyłącznie w miejscu swojego zamieszkania. Tzn. nie będziemy mogli złożyć wniosku o to, aby głosować w jakimś innym, dowolnie wybranym lokalu (np. dlatego, że wyjeżdżamy na weekend poza granice kraju). Są jednak sytuacje, kiedy miejsce naszego zameldowania różni się od miejsca, w którym naprawdę mieszkamy na stałe. Np. mieszkamy w Warszawie, a zameldowani jesteśmy w naszym rodzinnym domu w Radomiu. Możemy wówczas złożyć wniosek w urzędzie gminy o dopisanie do rejestru wyborców w gminie, w której rzeczywiście mieszkamy. Takie wnioski możemy składać najpóźniej do 19 listopada 2010 r.

Na jakie udogodnienia mogą liczyć osoby niepełnosprawne i po 75. roku życia? Jeśli jesteś osobą niepełnosprawną i głosowanie w Twoim lokalu wyborczym jest technicznie niemożliwe, możesz złożyć wniosek o głosowanie w odpowiednio przystosowanym punkcie. Wniosek ten należy złożyć do 16 listopada 2010 r. i można do tego upoważnić inną osobę. Złożenie wniosku pozwalało również niepełnosprawnym i osobom po 75. roku życia głosować przez pełnomocnika - niestety termin ich składania minął 12 listopada 2010 r.

Ile kart do głosowania otrzymam w lokalu wyborczym? W lokalu otrzymasz cztery karty do głosowania: do rady gminy, rady powiatu, sejmiku wojewódzkiego oraz na wójta, burmistrza lub prezydenta miasta.

Jak głosować, aby mój głos był ważny? W przypadku wyborów do rady gminy sposób głosowania zależy od jej wielkości. W gminach do 20 tys. mieszkańców stawia się krzyżyk przy nazwiskach tylu kandydatów z dowolnych partii, ilu radnych jest wybieranych. W przypadku gmin powyżej 20 tys. mieszkańców wybieramy tylko jednego kandydata. Głosujemy więc na listę, ale wskazujemy także który przedstawiciel danej partii ma w niej pierwszeństwo. Tak samo, na jedną osobę głosujemy w przypadku wyborów do rady powiatu i sejmiku wojewódzkiego, niezależnie od ich wielkości.

W wyborach bezpośrednich na wójta, burmistrza lub prezydenta miasta krzyżyk stawiamy tylko przy jednym nazwisku. Jeśli otrzyma on ponad połowę ważnych głosów to zwycięży w I turze. Jeśli nie, to 5 grudnia odbędzie się II tura wyborów, w której wezmą udział dwaj kandydaci z największą ilością głosów. Pamiętaj, ze aby głos był ważny, w kratce obok nazwiska musimy postawić znaczek „X”. Jeśli popełnimy błąd, nie otrzymamy kolejnej karty do głosowania i nasz głos będzie nieważny. Jeśli znaczek „X” został naniesiony prawidłowo, to w innych miejscach kart do głosowania (oprócz innych kratek) możemy pisać i rysować co tylko chcemy, głos i tak będzie zaliczony.

Aktywny wieczór wyborczy z W24

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto