Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wybory Samorządowe 2010 w Gminie Łomża. Zobacz jak głosować

Robert Orzechowski
Już 21 listopada kolejny raz pójdziemy do urn wyborczych, aby wybrać naszych przedstawicieli w wyborach samorządowych. Jeśli w pierwszej turze żaden kandydat na wójta nie uzyska 50% (+1głos) głosów to 5 grudnia 2010 roku odbędzie się tura druga.

W wyborach samorządowych zarządzonych na dzień 21 listopada 2010 roku Gminna Komisja Wyborcza w Łomży zarejestrowała kandydatów na radnych i wójta z 9 komitetów. W wyniku losowania otrzymały one następujące nr list:

  1. KW Polskie Stronnictwo Ludowe nr listy 2

  2. KW Platforma Obywatelska RP nr listy 4

  3. KW Prawo i Sprawiedliwość nr listy 5

  4. KWW Roberta Łady nr listy 12

  5. KWW Mariana Niecieckiego nr listy 13

  6. KWW Samorządy Łomżyńskie Razem nr listy 14

  7. KW Praworządność i Dialog nr listy 15

  8. KWW Powiatowa Wspólnota Samorządowa nr listy 16

  9. KWW Wspólna Łomża nr listy 17

W gminie liczącej do 20 tys. mieszkańców i taką gminą jest Gmina Łomża wybory są większościowe. Oznacza to, że radnymi zostaną Ci kandydaci na których głosowało najwięcej osób. Do oddania głosu posłużą specjalnie przygotowane karty w czterech kolorach. Głosować możemy tylko na 1 kandydata z każdej karty. Wyboru dokonujemy przez postawienie znaku „X” w okienku przy wybranym nazwisku. I tak stawiając jeden znak „X” na

karcie koloru różowego decydujemy kto będzie wójtem gminy Łomża

karcie koloru białego głosujemy na radnych Rady Gminy Łomża

karcie koloru żółtego oddajemy głos na radnych powiatu łomżyńskiego

karcie koloru niebieskiego głosujemy na kandydata na radnego Sejmiku Województwa Podlaskiego.

Otrzymanie kart do głosowania wyborca potwierdza własnym podpisem w rubryce spisu na to przeznaczonej.

Nazwiska wszystkich kandydatów ubiegających się o stanowisko wójta będą uporządkowane na liście w kolejności alfabetycznej.

Należy również pamiętać, by idąc do lokalu wyborczego zabrać ze sobą dokument tożsamości ze zdjęciem (np. dowód osobisty, prawo jazdy, legitymacja studencka).

W imieniu osób niepełnosprawnych i wyborców powyżej 75 roku życia może zagłosować pełnomocnik, po wcześniejszym okazaniu komisji aktu pełnomocnictwa.

Ponadto warto wiedzieć, że:

zgodnie z art. 62 ust.1 Konstytucji RP prawo głosu w wyborach samorządowych ma każdy obywatel Polski, który najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat oraz stale zamieszkuje na obszarze działania tej rady (gminy, powiatów, województwa).

Prawa głosu nie mają osoby:

1) pozbawione praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądowym – są to osoby skazane na najcięższe przestępstwa wobec których sądy stosują jako dodatkowy środek karny pozbawienie praw publicznych, w tym pozbawienie biernego i czynnego prawa wyborczego;

2) pozbawione praw wyborczych orzeczeniem Trybunału Stanu w związku z naruszeniem przez nie Konstytucji lub ustaw;

3) ubezwłasnowolnione prawomocnym orzeczeniem sądowym.

Nadchodzące wybory samorządowe są pierwszymi wyborami w Polsce, w których będziemy mogli głosować w godz. 8.00-22.00.

W związku z tym cisza wyborcza w tym roku rozpocznie się o północy z piątku na sobotę i zakończy z chwilą zamknięcia lokali wyborczych – a więc po raz pierwszy o godz. 22.00

Do tego czasu będzie zabronione:

• zwoływanie zgromadzeń, organizowanie pochodów i manifestacji, wygłaszanie przemówień, rozdawanie ulotek oraz inna agitacja na rzecz kandydatów i list kandydatów;

• podawanie do publicznej wiadomości wyników badań przedwyborczych dotyczących przewidywanego poparcia oraz wyników sondaży przeprowadzanych w dniu głosowania.

Za naruszenie tych zakazów grozi kara grzywny.

Głosowanie w wyborach samorządowych to - z punktu widzenia wyborcy - najbardziej skomplikowana procedura spośród wszystkich wyborów. Na kartach jak wcześniej wspomniano trzeba postawić sporo krzyżyków.

Pamiętaj! Żeby twój głos był ważny, w kratce na karcie do głosowania musisz postawić znak „x”, a nie jakikolwiek inny – np. „v” czy „-„.

Punkt przecięcia kresek tworzących znak „x” musi się znaleźć w obrębie kratki.

Jeśli zdarzy ci się pomylić i postawić znak „x” nie tam, gdzie chciałeś, lub w sposób niewłaściwy – nie dostaniesz nowej karty do głosowania.

Informacja o tym, jak oddać głos żeby był ważny, jest umieszczona na każdej karcie i na plakatach w lokalach wyborczych. Powinni nią służyć też członkowie komisji, oczywiście nie sugerując na kogo należy zagłosować.

Źródło: Urząd Gminy w Łomży

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Debata prezydencka o Gdyni. Aleksandra Kosiorek versus Tadeusz Szemiot

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lomza.naszemiasto.pl Nasze Miasto