Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wybory Samorządowe 2014 We Wrocławiu. Jak Głosować?

Arek Gołka
Arek Gołka
Wybory samorządowe 2014 już w niedzielę, 16 listopada. Sprawdź, ...
Wybory samorządowe 2014 już w niedzielę, 16 listopada. Sprawdź, ... mat. prasowe
Wybory samorządowe 2014 już w niedzielę, 16 listopada. Sprawdź, jakie są zasady głosowania, kogo będziemy wybierali we Wrocławiu i czy można oddać głos poza miejscem zamieszkania.

JAK GŁOSOWAĆ? WYBORY SAMORZĄDOWE 2014 WE WROCŁAWIU

Pierwsza tura wyborów samorządowych  2014 odbędzie się 16 listopada. Będziemy w nich wybierać wójtów, burmistrzów i prezydentów, a także członków rad gmin, powiatów, sejmików wojewódzkich oraz rad miejskich. Głosowanie rozpocznie się o godz. 7. i potrwa do godz. 21.

Zobacz: Wybory 2014. Kandydaci na prezydenta Wrocławia

    W wyborach na prezydenta miasta zwycięża ten kandydat, który otrzyma więcej niż 50 proc. głosów. Jeśli nie uda się to żadnemu z kandydatów, 30 listopada odbędzie się druga tura wyborów, w której weźmie udział dwóch kandydatów z najlepszym wynikiem.


    Czytaj też:**

    Wybory samorządowe 2014. Praca w komisjach wyborczych we Wrocławiu**


    Wybory samorządowe 2014. Kogo będziemy wybierać we Wrocławiu?

    Wrocławianie wybierać będą prezydenta Wrocławia, radnych Rady Miejskiej oraz radnych Sejmiku Województwa Dolnośląskiego.

    We Wrocławiu głosować będziemy w 302 obwodowych komisjach wyborczych.

    Zobacz: Wybory samorządowe 2014 we Wrocławiu. Lista kandydatów do Rady Miejskiej

    Jak głosować w wyborach samorządowych 2014?

    Mieszkańcy miast na prawach powiatu wybierają wyłącznie radę miejską i prezydenta miasta oraz radnych do sejmiku wojewódzkiego - otrzymają więc trzy karty do głosowania. Wyjątkowym miastem na prawach powiatu jest Warszawa; mieszkańcy stolicy głosują dodatkowo na radnych dzielnic.

    Głosujemy stawiając w kratce obok nazwiska X.


    Zobacz wzory kart do głosowania:

    Karta do głosowania w wyborach do: rad miast na prawach powiatu

    Karta do głosowania w wyborach do sejmiku województwa

    Karta do głosowania w wyborach wójta, burmistrza, prezydenta miasta

    Wybory samorządowe 2014. Kto może oddać głos, godziny głosowania

    Oddać głos w wyborach może każdy obywatel Polski, który najpóźniej w dniu głosowania ukończył 18 lat. Głosujemy w godz. 7 - 21. Żeby móc zagłosować, trzeba mieć przy sobie dowód tożsamości (studenci mogą głosować nawet na podstawie legitymacji studenckiej). W wyborach mogą wziąć udział osoby stale zamieszkujące na obszarze Wrocławia (zameldowane na pobyt stały) lub wpisane do rejestru wyborców we Wrocławiu na swój wniosek.

    Obywatele Unii Europejskiej niebędący obywatelami polskimi mają prawo udziału w głosowaniu pod warunkiem, że stale zamieszkują na obszarze danej jednostki samorządu terytorialnego i są wpisani do stałego rejestru wyborców prowadzonego przez gminę.


    Wybory samorządowe 2014. Kto nie może głosować?

    W wyborach nie mogą brać udziału osoby:

    1) pozbawione praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu;

    2) pozbawione praw wyborczych prawomocnym orzeczeniem Trybunału Stanu;

    3) ubezwłasnowolnione prawomocnym orzeczeniem sądu (częściowo lub całkowicie).
    Zmiany miejsca głosowania

    Nie można głosować poza swoim miejscem zamieszkania, lecz jeśli ktoś mieszka w innej miejscowości, niż jest zameldowany, może sam dopisać się do rejestru gminy, w której aktualnie mieszka.

    Wybory samorządowe we Wrocławiu 2014. Czy można głosować poza miejscem zamieszkania?

    W tych wyborach samorządowych nie będą wydawane zaświadczenia o prawie do głosowania poza miejscem stałego zamieszkania tak jak to było w przypadku wyborów do Sejmu czy Parlamentu Europejskiego. 

    Dlatego, jeśli nie macie stałego zameldowania we Wrocławiu, a chcecie zagłosować tutaj, to musicie się dopisać do rejestru wyborców we Wrocławiu. Trzeba jednak spełnić określone warunki.

    Jak dopisać się do rejestru wyborców we Wrocławiu?

    Po pierwsze trzeba udowodnić, że spełnia warunki stałego zamieszkiwania pod wskazanym adresem na obszarze Wrocławia. Dowodami potwierdzającymi fakt stałego zamieszkiwania mogą być np. tytuł prawny do lokalu (akt własności, umowa najmu), rachunki za prąd lub gaz dotyczące zamieszkiwanego lokalu albo zeznania świadków.

    Tutaj znajdziecie wzór wniosku o wpisanie do rejestru wyborców oraz pisemnej deklaracji.
    Wnioski o dopisanie do rejestru wyborców przyjmuje Wydział Spraw Obywatelskich Dział Ewidencji Ludności – Rejestr Wyborców mieszczący się przy ul. G. Zapolskiej 4 pokoje 221, 222 i 223 w godzinach 8:00 do 15:15.

    Wyborcy, którzy będą przebywać w dniu wyborów w szpitalach, domach pomocy społecznej, zakładach karnych i aresztach śledczych usytuowanych na terenie Wrocławia (pod warunkiem, że są wpisani do rejestru wyborców w województwie dolnośląskim) zostaną wpisani do spisów wyborców sporządzonych dla obwodów głosowania utworzonych w tych jednostkach i będą mogli głosować w tych obwodach. Dyrektor jednostki powiadomi osoby przebywające w jednostce o umieszczeniu ich w spisie wyborców.

    Wyborcy, którzy będą przebywali w wyżej wymienionej jednostce:

    - wpisani do rejestru wyborców we Wrocławiu — otrzymają karty do głosowania w wyborach do Rady Miejskiej Wrocławia, Sejmiku Województwa Dolnośląskiego oraz wyborach Prezydenta Wrocławia,
    - wpisanie do rejestru wyborców na obszarze województwa dolnośląskiego — otrzymają tylko kartę do głosowania w wyborach do Sejmiku Województwa Dolnośląskiego.

    Wyborcy wpisani do spisu wyborców w wyżej wymienionych jednostkach zostaną z urzędu skreśleni ze spisu w miejscu stałego zamieszkania.

    Żołnierze pełniący zasadniczą lub okresową służbę wojskową oraz pełniący służbę w charakterze kandydatów na żołnierzy zawodowych lub odbywający ćwiczenia i przeszkolenie wojskowe, ratownicy odbywający zasadniczą służbę w obronie cywilnej poza miejscem stałego zamieszkania, policjanci z jednostek skoszarowanych, funkcjonariusze Biura Ochrony Rządu, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej oraz Służby Więziennej pełniący służbę w systemie skoszarowanym na terenie Wrocławia, którzy chcą wziąć udział w głosowaniu w miejscu odbywania służby, powinni złożyć wniosek o dopisanie do spisu wyborców w wybranym przez siebie obwodzie we Wrocławiu, pod warunkiem, że są wpisanie do rejestru wyborców na terenie województwa dolnośląskiego.

    Wybory: Do kiedy można złożyć wniosek o wpisanie do rejestru wyborców?

    Wniosek składa się w Urzędzie Miejskim Wrocławia od dnia 26 października 2014r. do dnia 3 listopada 2014r. Osoby, które przybyły do miejsca zakwaterowania po tym terminie mogą złożyć wniosek najpóźniej w 2. dniu przed dniem wyborów, tj. do dnia 14 listopada 2014r.

    Wyboru wójtów, burmistrzów i prezydentów miast dokonujemy bezpośrednio. W pierwszej turze wygrywa kandydat, który uzyska ponad połowę głosów. Jeżeli żadnemu się to nie uda, wówczas w drugiej turze spotkają się dwaj kandydaci z najlepszym wynikiem wyborczym. Drugą turę wygrywa ten, który uzyska większą liczbę głosów.  

    emisja bez ograniczeń wiekowych
    Wideo

    Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

    Dołącz do nas na Facebooku!

    Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

    Polub nas na Facebooku!

    Kontakt z redakcją

    Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

    Napisz do nas!

    Polecane oferty

    Materiały promocyjne partnera
    Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto