Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wybory samorządowe 2018. Arkadiusz Szymański ma walczyć o powrót do Rady Miasta Opole. Kto jeszcze na listach PiS?

Piotr Guzik
Arkadiusz Szymański (w środku) ma walczyć o powrót do rady miasta z pierwszego miejsca w okręgu nr 4. Radni Marek Kawa (z lewej) i Sławomir Batko (w prawej) będą się starali o reelekcję.
Arkadiusz Szymański (w środku) ma walczyć o powrót do rady miasta z pierwszego miejsca w okręgu nr 4. Radni Marek Kawa (z lewej) i Sławomir Batko (w prawej) będą się starali o reelekcję. Arti
Arkadiusz Szymański, doradca wojewody opolskiego, przegrał bój o pierwsze miejsce na liście prawicy do sejmiku z okręgu obejmującego Opole i powiat opolski. Ma walczyć o powrót do rady miasta. Na liście PiS są też osoby kojarzone ze środowiskiem opolskich struktur Porozumienia.

Arkadiusz Szymański był miejskim radnym PiS przez dwie kadencje, w latach 2006-2014. Potem został radnym sejmiku województwa z ramienia PiS, a od pewnego czasu jest też przewodniczącym klubu prawicy. Po powierzeniu Adrianowi Czubakowi funkcji wojewody po wygranej PiS w wyborach parlamentarnych, Arkadiusz Szymański został jednym z jego doradców.

Arkadiusz Szymański długo walczył o pierwsze miejsce na liście PiS wyborach do sejmiku. Jego konkurentem był Marcin Ociepa, wiceprezes Porozumienia Jarosława Gowina, a od ponad pół roku także wiceminister w resorcie technologii i przedsiębiorczości, należącym do “gowinowców”.

- Gdy wicepremier Gowin przyjechał do Opola i poparł wicewojewodę Violettę Porowską w walce o prezydenturę w mieście pewnym stało się, że “jedynką” listy prawicy będzie Ociepa - mówi polityk PiS.

To zresztą element ustaleń, na mocy których klub Razem dla Opola nie wystawił swojego kandydata na prezydenta, by nie robić konkurencji Porowskiej. RdO oficjalnie ją poparło, a Krzysztof Drynda, lider stowarzyszenia i wiceprzewodniczący Porozumienia w regionie, w razie jej wygranej ma zostać wiceprezydentem Opola.

Ludzie Porozumienia i RdO znaleźli się też na listach PiS. “Jedynką” w okręgu nr 1 (cała część Opola na zachód od Odry) ma być Sylwia Borgul, a “dwójką” w okręgu nr 2 (osiedla im. AK, Chabrów oraz północ miasta) Piotr Pancześnik.

A Arkadiusz Szymański? On ma być na pierwszym miejscu listy w okręgu nr 4 (Śródmieście i Stare Miasto). Za nim znalazła się Krystyna Duda (żona posła PiS Antoniego Dudy, stryja prezydenta RP), a na trzecim miejscu startuje były radny PiS Przemysław Bukowski.

We wspomnianym okręgu nr 1 za Sylwią Borgul z pozycji drugiej o trzecią kadencję z rzędu walczy radny Marek Kawa. W okręgu nr 2 “jedynką” będzie Michał Nowak, kolejny były radny PiS oraz szef kampanii Violetty Porowskiej. Z trzeciej pozycji o mandat ubiegać będzie się radny Sławomir Kruk.

Zaś w okręgu nr 3 (osiedle Malinka oraz południowo-wschodnia część Opola) z pierwszego miejska o reelekcję powalczy Sławomir Batko, lider klubu PiS w radzie. Z ostatniej, 9. pozycji, radną na drugą kadencję postara się zostać Agnieszka Zakrzewska-Kubów.

Na drugim miejscu w okręgu nr 3 o mandat ma walczyć Iwona Porowska, siostra kandydatki na prezydenta. Violetty Porowskiej nie ma na listach PiS, bo w razie uzyskania mandatu straciłaby funkcję wicewojewody.

- Teoretycznie mogłaby zdać mandat radnej i znów uzyskać powołanie na stanowisko wicewojewody w razie braku wygranej w walce o prezydenturę w mieście, ale byłoby to zagranie bardzo złe wizerunkowo. Dlatego nie startuje i nie może być motorem żadnej z list. Liczymy jednak na markę naszych radnych oraz na rozpoznawalne nazwiska – przyznaje polityk PiS.

FLESZ WYBORCZY - Zmiany w ordynacji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto