MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Wybory samorządowe 2018. Łukasz Sowada ma być przewodniczącym rady miasta Opola. Nie obyło się bez próby sił w klubie prezydenta

Piotr Guzik
Łukasz Sowada ma być nowym przewodniczącym rady miasta.
Łukasz Sowada ma być nowym przewodniczącym rady miasta. Piotr Guzik
Łukasz Sowada, dotychczasowy lider klubu radnych Arkadiusza Wiśniewskiego, ma zostać nowym przewodniczącym rady miasta. Decyzja zapadła na ostatnim posiedzeniu klubu radnych prezydenta. O pozycję tę walczyli jeszcze Piotr Mielec i Małgorzata Wilkos.

Łukasz Sowada po raz pierwszy radnym został pod koniec 2014 roku, z listy komitetu Arkadiusza Wiśniewskiego. Przewodnictwo w klubie objął rok później, po tym gdy Witold Zembaczyński złożył mandat radnego Opola po uzyskaniu mandatu posła na Sejm z listy Nowoczesnej. Do końca kadencji przewodził sześcioosobowemu, a w ostatnich miesiącach siedmioosobowemu klubowi radnych prezydenta Opola.

W wyborach samorządowych 2018 komitet Arkadiusza Wiśniewskiego wywalczył 13 mandatów, co oznacza samodzielną większość w opolskiej radzie miasta. Spekulowano, że Łukasz Sowada zachowa swoją pozycję w klubie. Nie było natomiast pewne, kto będzie z tego klubu wskazany na przewodniczącego rady miasta.

Jak słyszymy nieoficjalnie, z jednej strony owa rola miała być przeznaczona Małgorzacie Wilkos, dotychczasowej wiceprzewodniczącej. Takie miały być ustalenia Arkadiusza Wiśniewskiego z wiceministrem sprawiedliwości Patrykiem Jakim, z którym kojarzona jest Małgorzata Wilkos.

Z drugiej strony aspiracje do fotela przewodniczącego zgłaszał Piotr Mielec, który w ostatnich wyborach zdobył 2 174 głosy, najwięcej spośród wszystkich nowych radnych.

Podczas spotkania członków klubu Arkadiusza Wiśniewskiego zapadła jednak decyzja o tym, że to właśnie Łukasz Sowada stanie na czele rady miasta. Małgorzata Wilkos ma pozostać wiceprzewodniczącą. Piotr Mielec z kolei ma zastąpić Sowadę w roli szefa klubu radnych prezydenta.

- Nie obyło się bez tarć w gronie radnych Arkadiusza Wiśniewskiego. Ale on sam o tym zdecydował - twierdzi nasz rozmówca.

CZYTAJ TAKŻE
Nowa rada miasta Opola. Kto zdobył najwięcej głosów?

Potwierdza to Małgorzata Wilkos. - Takie są nasze wewnętrzne ustalenia. Przy czym trzeba pamiętać, że ostatecznego wyboru prezydium radni dokonują w niejawnym głosowaniu, więc nic nie jest w stu procentach przesądzone - argumentuje.

W kuluarach ratusza ten wybór część osób przyjęła z zaskoczeniem.

Piotr Mielec to człowiek koncyliacyjny, który na pewno tonowałby nastroje na sesjach. Łukasz Sowada jest natomiast bardziej impulsywny. Z drugiej strony jego rola będzie bardziej prestiżowa, natomiast Piotr Mielec jako szef klubu będzie miał więcej okazji, by zaistnieć medialnie - słyszymy.

W prezydium rady miasta pozostałe dwa miejsca mają przypaść przedstawicielom Koalicji Obywatelskiej oraz PiS. W przypadku tego drugiego ugrupowania praktycznie przesądzone jest, że funkcję obejmie Arkadiusz Szymański.

- Pozostała trójka radnych PiS, szczególnie Sławomir Batko i Marek Kawa, który był wiceprzewodniczącym, jest temu niechętna, ale mają za słabe plecy w partii - słyszymy.

Natomiast w Koalicji Obywatelskiej od tego, kto ją będzie reprezentował w prezydium, zależy to, kto będzie szefem klubu. Jeśli wiceprzewodniczącą rady miasta zostanie Barbara Kamińska, która była kandydatką Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Opola, to największe szanse na objęcie sterów w klubie ma Przemysław Pospieszyński. Jeśli jednak do prezydium rady z ramienia KO wejdzie inna osoba, to właśnie Barbara Kamińska ma stanąć na czele klubu.

OPOLSKIE INFO - 9.11.2018

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto