Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wybory w Sztumie. Sprawdź gdzie i jak głosować

Marta Chmielińska
Piotr Szymański
Tylko kilkanaście dni pozostało, by zgłosić chęć głosowania w innym okręgu wyborczym, przez pełnomocnika lub korespondencyjne, za pośrednictwem Poczty Polskiej

Wybory parlamentarne już za miesiąc. Samorządy w całej Polsce przygotowują się więc do tego dnia pełną parą. Także miasta i gminy naszego powiatu nie zapominają o swoich wyborczych obowiązkach.

30 sierpnia uchwałą sztumskich rajców utworzone zostały dwa odrębne obwody głosowania- w szpitalu i Zakładzie Karnym. Dziś zaś mija termin podania do publicznej wiadomości obwieszczenia o numerach i granicach stałych i odrębnych obwodów głosowania, siedzibach obwodowych komisji wyborczych oraz o lokalach obwodowych komisji wyborczych dostosowanych do potrzeb niepełnosprawnych.

Takich obwodów na terenie miasta i gminy Sztum jest 14 wraz z obwodami odrębnymi, a dwa z nich przystosowane są do obsługi osób niepełnosprawnych. W gminach powiatu takich obwodów jest odpowiednio: w Starym Dzierzgoniu - 3, w Dzierzgoniu - 10, w Mikołajkach Pomorskich - 2 i w Starym Targu - 5.

CO DLA NIEPEŁNOSPRAWNYCH?

W każdej z gmin jest co najmniej jeden lokal wyborczy przystosowany dla osób niepełnosprawnych. W najbliższych wyborach możliwe będzie głosowanie korespondencyjne. Skorzystać z tej formy będą mogły osoby posiadające orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności w tym również wyborcy posiadający orzeczenie organu rentowego o całkowitej niezdolności do pracy, niezdolności do samodzielnej egzystencji, posiadające orzeczenie o zaliczeniu do I lub II grupy inwalidzkiej a także osoby o stałej lub długotrwałej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym, którym przysługuje zasiłek pielęgnacyjny. Chęć głosowania korespondencyjnego należy zgłosić burmistrzowi lub wójtom do 19 września. Można zrobić to ustnie, pisemnie, telefaksem lub przez internet.

Zgłoszenie takie powinno zawierać nazwisko i imię wyborcy, imię ojca, datę urodzenia, numer PESEL, oświadczenie o wpisaniu wyborcy do rejestru wyborców w danej gminie, oznaczenie wyborów, których dotyczy zgłoszenie (do Sejmu i do Senatu, tylko do Sejmu lub tylko do Senatu). Do zgłoszenia koniecznie należy dołączyć adres zamieszkania, na który wysłany zostanie pakiet wyborczy oraz kopię aktualnego orzeczenia o niepełnosprawności.

NAKŁADKA DLA NIEWIDOMYCH - SPRAWDŹ!


Osoby niewidome lub niedowidzące powinny poprosić o nakładki na karty do głosowania w alfabecie Braille'a.
Kompletny pakiet wyborca otrzyma z urzędu gminy najpóźniej 7 dni przed wyborami. Dostarczony pakiet zawierał będzie szczegółową instrukcję głosowania. Wypełnione karty nadać można przez pracownika poczty po wcześniejszym umówieniu jego wizyty.

GŁOSOWANIE PRZEZ PEŁNOMOCNIKA

Innym ułatwieniem jest głosowanie przez pełnomocnika. Uprawnionymi są zarówno niepełnosprawni jak i osoby, które skończyły 75 lat. Aby skorzystać z takiej formy głosowania należy najpóźniej do 29 września złożyć wniosek u wójta lub burmistrza. Wniosek składa się na druku, który otrzymamy w urzędzie.

Dołączamy do niego kopię aktualnego orzeczenia właściwego organu orzekającego o ustaleniu stopnia niepełnosprawności oraz kopię zaświadczenia o prawie do głosowania wydanego osobie mającej być pełnomocnikiem, jeżeli osoba ta nie jest ujęta w rejestrze wyborców w tej samej gminie co udzielający pełnomocnictwa. Akt pełnomocnictwa sporządza się w obecności burmistrza czy wójta lub urzędnika upoważnionego przez nich do sporządzania takich aktów, następuje to w miejscu zamieszkania wyborcy lub innym miejscu na terenie gminy wskazanym przez wyborcę.

GDZIE SĄ LOKALE PRZYSTOSOWANE DO POTRZEB NIEPEŁNOSPRAWNYCH W POWIECIE SZTUMSKIM?

Niepełnosprawny, który chce osobiście głosować w lokalu wyborczym powinien najpóźniej do 26 września złożyć wniosek o dopisanie do spisu wyborców w obwodzie właściwym dla lokalu wyborczego przystosowanego dla potrzeb osób niepełnosprawnych.

W Sztumie to Gimnazjum nr 1 oraz Urząd Stanu Cywilnego, a także w Obwodzie nr 2 w Sali sportowej Zespołu Szkół w Dzierzgoniu, w Obwodzie nr 2 w Przedszkolu w Waplewie Wielkim w gminie Stary Targ, w Obwodzie nr 1 w Zespole Szkół w Mikołajkach Pomorskich oraz w Obwodzie nr 3 w Szkole Podstawowej w Myślicach w gminie Stary Dzierzgoń.

Osoby niewidome lub niedowidzące powinny do 26 września zgłosić wójtowi lub burmistrzowi zamiar głosowania przy pomocy nakładek w alfabecie Braille'a, w dniu wyborów należy poprosić o te nakładki komisję w lokalu wyborczym. Dla ułatwienia obsługi wyborców sztumski magistrat wyznaczył osoby do kontaktów w sprawie głosowania, są to : Małgorzata Grzyb, tel.640 6325 oraz sekretarz miasta- Daria Mietlewska-Dura, tel. 640 6320.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sztum.naszemiasto.pl Nasze Miasto