Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wystawa ikon w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu. Zobaczcie prace członków Szkoły Ikonopisarskiej "Pneumatoforos"

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Wystawa ikon w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu
Wystawa ikon w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu Krzysztof Ogiolda
Na ekspozycję w Galerii Zamostek składają się ikony współczesne namalowane przez członków Szkoły Ikonopisarskiej „Pneumatoforos” oraz pochodzące z kolekcji Zamku Książęcego Niemodlin 1313.

- Na ścianach Galerii Zamostek w MBP zawisły przede wszystkim prace członków Szkoły Ikonopisarskiej „Pneumatoforos”, do której i ja należę – mówi Magdalena Poprawka, pomysłodawczyni wystawy. - Szkołę utworzył w zeszłym roku ks. Piotr Reimann. A pierwszy kurs pisania ikon zorganizował w 2015 roku w Prószkowie, gdzie był wikarym. Chcemy pokazać, że ikony piszą nie tylko artyści plastycy i nie tylko kapłani i zakonnicy. Wszyscy możemy próbować wydobyć z ciemności jasność i stworzyć ikonę, czyli okno na Światło. Każdy autor pisanie ikon zaczyna od obrazu Chrystusa Panrokratora (Władcy i Sędziego) i Matki Bożej. Stąd też tych postaci jest na wystawie najwięcej.

Pod nieobecność chorego ks. Reimanna wykład wprowadzający do wystawy wygłosił Hubert Kampa, prezes Fundacji In Blessed Art. Opowiadał m.in. o pochodzeniu, symbolice i znaczeniu ikon, zwłaszcza w Kościele prawosławnym oraz o technice ich tworzenia (sam pisze ikony, kilka z nich znalazło się na wystawie).

- Ikona zawsze będzie oknem ku wieczności – powiedział nto. - Bo w ikonie przedstawiamy nie to, co dzieje się na ziemi, ale to, co w niebie. Nie każdy ikonę napisze. Autor musi być teologiem to znaczy człowiekiem poszukującym Boga. Ikona malowana bez wiary nie ma sensu. Traci swój duchowy wymiar.

- Pokazujemy tu ikony należące do ogromnej kolekcji, jedynej tego typu w regionie - powiedziała Joanna Kardasińska, prezes Fundacji na rzecz Zamku Książęcego Niemodlin 1313. - Na zamku w Niemodlinie mamy ponad sto ikon, najstarsza jest z XVI wieku. Tu prezentujemy dzieła XVIII i XIX -wieczne, głównie rosyjskie, jedna jest bałkańska i jedna grecka. Chcemy w ten sposób zachęcić Opolan do poznania zarówno naszej całej kolekcji, jak i zamku w Niemodlinie, który od dwóch lat funkcjonuje.

Wystawę w Miejskiej Bibliotece Publicznej będzie można oglądać do 13 marca.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto