ZAKSA mistrzem Polski siatkarzy! Aseco Resovia Rzeszów pokonana!

Roman Stęporowski
Finał PlusLigi 2016. ZAKSA - mistrz Polski.
Finał PlusLigi 2016. ZAKSA - mistrz Polski. Krzysztof Kapica
Finał PlusLigi. ZAKSA Kędzierzyn-Koźle pokonała Aseco Resovię Rzeszów na jej terenie. W trzecim meczu finału play off po raz trzeci nasi siatkarze pokonali zespół z Rzeszowa 3:0.

Mistrzowski tytuł wrócił do Kędzierzyna-Koźla po 13 latach przerwy i jest szóstym w historii klubu.

Po dwóch pewnych zwycięstwach w kędzierzyńskiej hali Azoty, ZAKSA pojechała do Rzeszowa postawić stempel na mistrzostwie. I choć Resovia zapowiadała twardą walkę o przedłużenie finałowej rywalizacji (gra do trzech zwycięstw), to na deklaracjach się skończyło.

We wtorkowym, ostatnim meczu finału, najbardziej wyrównany był inauguracyjny set. Dobra dyspozycja w ataku Oliega Achrema, mocne zagrywki Bartosza Kurka sprawiły, że Resovia objęła prowadzenie 4:1 i 7:4. Jednak odpowiedź Zaksy była natychmiastowa. Kevin Tillie zaskoczył skrótem zagrywki Achrema, doskonałą wymianę, pełną obron skończył Sam Deroo i ZAKSA doprowadziła do remisu 7:7. Kędzierzynianie znakomicie przyjmowali, szybko i skutecznie rozgrywali swoje pierwsze akcje. Świetnie też grali w polu, a po wielu podbitych piłkach kontrowali.

W III secie ZAKSA bardzo łatwo i szybko budowała przewagę, prowadząc 6:3, 8:4, 11:5, 13:6. Do końca kędzierzynianie bawili się siatkówką, a wygrywając do 13 znokautowali rywali.

Resovia Rzeszów - ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 0:3 (-23, -21, -13)

Stan rywalizacji (do trzech zwycięstw) 0-3

Resovia: Drzyzga, Paszycki, Achrem, Kurek, Holmes, Jaeschke, Wojtaszek (libero) – Dryja, Witczak, Tichacek, Śliwka. Trener Andrzej Kowal.

Zaksa: Toniutti, Czarnowski, Tillie, Konarski, Gladyr, Deroo, Zatorski (libero) – Rejno, Wiśniewski. Trener Ferdinando De Giorgi.