Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zamek Górny w Opolu będzie otwarty później. Trwa zazielenianie jego okolicy [ZDJĘCIA]

Piotr Guzik
Otwarcie Zamku Górnego przesunięto na koniec października
Otwarcie Zamku Górnego przesunięto na koniec października Piotr Guzik
W wakacje urząd miasta deklarował, że modernizacja Zamku Górnego zakończy się we wrześniu. Nowy termin to koniec października. Do tego czasu zatrudnione będą nowe osoby do obsługi atrakcji Opola.

Rewitalizacja Zamku Górnego rozpoczęła się w październiku 2017 roku. Do wiosny prace przebiegały zgodnie z planem. Aż do momentu, gdy w kwietniu w rejonie konstrukcji natrafiono na pozostałości dawnych murów zamku.

Wtedy prace przerwano. W ratuszu zastanawiano się, co z tym odkryciem zrobić. Ostatecznie - mając na uwadze terminy i zakres zaplanowanych prac - postanowiono mur zabezpieczyć i zasypać. Niewykluczone, że w przyszłości będzie odsłonięty, ale nastąpi to przy okazji realizacji odrębnej inwestycji.

Nowy termin i dodatkowe zatrudnienie

Z zewnątrz Zamek Górny wygląda na gotowy. Odświeżono jego elewację, poprawił się też wygląd sąsiadujących z nim budynków wchodzących w skład Zespołu Szkół Mechanicznych.

Powstał mostek nad fosą mający szklane balustrady. Trwają też ostatnie prace wykończeniowe w samej fosie. Od kilku tygodni na terenie prac stoją już betonowe ławki, obecnie trwa zazielenianie okolicy poprzez rozwijanie trawy przywiezionej w rolkach oraz nasadzenia ozdobnej roślinności.

Mimo to jeszcze w wakacje w urzędzie miasta nieoficjalnie słyszeliśmy, że termin ukończenia prac - wyznaczony na koniec września - nie będzie dotrzymany. Oficjalnie ratusz przekonywał wtedy jednak, że nie zamierza wydłużać realizacji projektu, a całość ma być gotowa z końcem września.

Teraz okazuje się, że jest nowy termin ukończenia rewitalizacji Zamku Górnego: koniec października. Okazuje się, że powodem są trwające prace wykończeniowe.
- Wewnątrz zamku przygotowywane są wystawa stała oraz jej wyposażenie, szykujemy się do otwarcia - mówi Daria Placek z biura prasowego opolskiego ratusza.

Na czwartkowej sesji radni dokonali korekt w budżecie związanych z Zamkiem Górnym. Było to 60 tys. zł na monitoring obiektu, a także 105 tys. zł na zatrudnienie przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji dodatkowych osób, które będą pracowały w wieży zamku.

- Będzie ona czynna przez siedem dni w tygodniu. Z tego względu zatrudnionych zostanie pięciu pracowników: dwójka do punktu obsługi i sprzedaży biletów, dwójka do oprowadzania i jeden pracownik do obsługi technicznej - wylicza Daria Placek.

Kontrowersje wokół drzew i ławek

Przypomnijmy, że remont Zamku Górnego i udostępnienie go mieszkańcom miało być jednym z elementów ubiegłorocznych obchodów 800-lecia lokacji Opola. Gdy w połowie 2017 roku ogłoszono drugi przetarg na realizację tej inwestycji potencjalni wykonawcy argumentowali, że ich ukończenie w grudniu nie jest realne. Dlatego ostatecznie urzędnicy zmienili termin na ten rok.

Startowi prac towarzyszyły kontrowersje. W ramach prac przygotowawczych usunięto stamtąd około 40 drzew. Co prawda obiecano nasadzenia zastępcze, ale będzie to kilkanaście sadzonek.

Wątpliwości mieszkańców budzą też betonowe ławki. - W lecie będą się nagrzewać, a w inne pory roku będą zimne. Nie sposób będzie na nich siedzieć. Do tego brak im oparć. Trudno będzie o relaks w tym miejscu - komentuje pan Damian.

Urząd miasta nie zamierza tam jednak nic zmieniać. - Mówimy o terenie pod ścisłym nadzorem konserwatorskim. Takie ławki były w projekcie i takie ławki zatwierdził konserwator zabytków - stwierdza Daria Placek.

Rewitalizacja Zamku Górnego kosztuje ponad 5 mln złotych.

OPOLSKIE INFO - 28.09.2018

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto