Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zamiast parkingu na kampusie Politechniki Opolskiej powstał przepiękny ogród chiński. Można tu naprawdę odetchnąć

Mateusz Majnusz
Mateusz Majnusz
Koncepcja ogrodu chińskiego nawiązuje do działającego od 14 lat na Politechnice Opolskiej Instytutu Konfucjusza, który mieści się właśnie na terenie drugiego kampusu.
Koncepcja ogrodu chińskiego nawiązuje do działającego od 14 lat na Politechnice Opolskiej Instytutu Konfucjusza, który mieści się właśnie na terenie drugiego kampusu. Politechnika Opolska
Na drugim kampusie Politechniki Opolskiej przy ul. Prószkowskiej w Opolu powstał chiński ogród, który został zaprojektowany przez studentów architektury. Jak podkreślają władze uczelni, to dopiero początek zmian związanych z zagospodarowaniem centralnego punktu tego miejsca.

Drugi kampus Politechniki Opolskiej znajduje się na terenie byłych wojskowych koszar. Do tej pory jego głównym punktem był plac apelowy, który traktowano jako parking. Teraz się to zmieniło.

– Na placu, według projektu naszych studentów architektury, powstał chiński ogród. Są tam ławki, multimedialna fontanna, oczko wodne, drzewa, krzewy, byliny, łącznie nasadzono kilkaset roślin. Dzięki temu kampus zyskał przestrzeń, w której studenci będą mogli odpoczywać oraz przygotowywać się do zajęć – informuje prof. Tomasz Boczar, prorektor ds. ogólnych i operacyjnych Politechniki Opolskiej.

Przy wejściu do ogrodu umieszczono qiliny, przedstawiające mityczne zwierzę z mitologii chińskiej, w literaturze zachodniej nazywane nieprecyzyjnie chińskim jednorożcem. Dla Chińczyków qiliny to dobry znak, symbol łaski niebios.

Jak tłumaczy Anna Kułynycz, rzecznik prasowy Politechniki Opolskiej, koncepcja ogrodu chińskiego nawiązuje do działającego od 14 lat na Politechnice Opolskiej Instytutu Konfucjusza, który mieści się właśnie na terenie drugiego kampusu.

– Teren ogrodu został oświetlony, dodatkowo tuż obok znajdują się skrzynki elektryczne umożliwiające tym miejscu organizację imprez na wolnym powietrzu jak koncerty, kino plenerowe – dodaje prof. Tomasz Boczar.

Jak wyjaśniają władze Politechniki Opolskiej, wkrótce uporządkowana zostanie także drugą część placu, gdzie w otoczeniu zieleni powstanie parking z wyznaczonymi miejscami, a także wyburzony zostanie jeden z budynków.


Chiński ogród to nie jedyna zmiana na terenie drugiego kampusu uczelni

Ostatnio rozstrzygnięto konkurs dla studentów architektury na zagospodarowanie terenu wokół pomnika św. Jana z Kęt, który od 11 lat znajduje przed budynkiem Wydziału Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii.

Zgodnie z założeniami konkursu, ma tam powstać przyjazna przestrzeń dla studentów i gości, która będzie zawierała elementy małej architektury, zieleń. Zwyciężczynią konkursu jest Katarzyna Dąbrowska, studentka architektury, której projekt nawiązuje do życiorysu św. Jana.


– Podkreśliłam ważność pomnika nawiązując wszystkimi elementami do niego. To np. ławki w kształcie lilii, którą św. Jan otrzymał w wizji od Matki Boskiej, zaprojektowałam także bibliotekę zewnętrzną w kształcie dzbana, która nawiązuje do legendy, według której św. Jan pomógł płaczącej kobiecie i scalił rozbity dzban. Chciałam, żeby zaprojektowana przestrzeń zachęcała do zatrzymania i spędzenia chwili wolnego czasu – tłumaczy Katarzyna Dąbrowska.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zamiast parkingu na kampusie Politechniki Opolskiej powstał przepiękny ogród chiński. Można tu naprawdę odetchnąć - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto