Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zanieczyszczenia powietrza mogą powodować arytmię serca u osób z rozrusznikiem. Kolejny dowód, że narażenie na smog jest niebezpieczne

Agata Siemiaszko
Agata Siemiaszko
Rozrusznik serca stale kontroluje pracę narządu i w razie nieprawidłowości dostarcza impulsy, które działają jak stymulator.
Rozrusznik serca stale kontroluje pracę narządu i w razie nieprawidłowości dostarcza impulsy, które działają jak stymulator. iammotos/Getty Images
Zanieczyszczenia powietrza to czynnik rozwoju wielu schorzeń, w tym nowotworów, chorób płuc, depresji, demencji i zaburzeń płodności. Szacuje się, że w Polsce co roku z powodu chorób wywołanych zanieczyszczonym powietrzem umiera ponad 45 tysięcy osób, czyli prawie siedem razy więcej niż w wyniku biernego palenia! W najnowszych badaniach naukowcy zaobserwowali, że zła jakość powietrza może prowadzić również do arytmii serca u osób z wszczepionym rozrusznikiem. Podpowiadamy, jak chronić się przed smogiem.

Spis treści

Narażenie na smog zwiększa ryzyko arytmii u osób z rozrusznikiem serca

Zanieczyszczone powietrze to znany czynnik ryzyka rozwoju wielu schorzeń, w tym astmy, przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, nowotworów, zakrzepicy, miażdżycy, a nawet demencji i depresji. Według danych Ministerstwa Zdrowia, w Polsce co roku z powodu chorób wywołanych zanieczyszczonym powietrzem umiera ponad 45 tys. osób, czyli prawie siedem razy więcej niż w wyniku biernego palenia!

Sprawdź: Rak piersi częstszy przez zanieczyszczenia powietrza. Będzie obniżenie norm UE

Naukowcy od wielu lat analizują wpływ środowiska na stan zdrowia organizmu i ryzyko rozwoju różnych chorób. W najnowszych badaniach, zaprezentowanych na kongresie Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego, oceniono, jak zanieczyszczenia powietrza wpływają na rozwój arytmii u osób z rozrusznikiem serca.

Badacze śledzili aktywność serca u osób z wszczepionymi stymulatorami. U 54 proc. z nich nie zaobserwowano wcześniej arytmii komorowej, a u 46 proc. występowały w przeszłości zaburzenia pracy serca.

Naukowcy zauważyli, że zaburzenia pracy serca u osób z rozrusznikiem pojawiały się znacznie częściej, gdy poziom pyłów zawieszonych (PM2,5) w powietrzu przewyższał przynajmniej o 1 μg/m3 normę ustaloną przez Światową Organizację Zdrowia, czyli 10 μg/m3 PM2,5.

– Zaobserwowaliśmy, że wizyty na izbie przyjęć z powodu arytmii u pacjentów ze stymulatorem serca mają tendencję do skupiania się w dniach ze szczególnie wysokim zanieczyszczeniem powietrza – skomentowali autorzy analizy.

Badanie wykazało, że każdy wzrost poziomu pyłów zawieszonych o 1 odpowiadał 1,5-proc. wzrostowi ryzyka arytmii. Gdy stężenia PM2,5 pozostawały podwyższone o 1 μg/m3 w ciągu całego tygodnia, arytmie komorowe występowały częściej o 2,4 proc.

Jak chronić się przed zanieczyszczeniami powietrza?

Naukowcy podkreślają, że istnieje konieczność przeprowadzenia dalszych analiz, które pozwolą dokładniej zbadać wpływ zanieczyszczeń powietrza na rozwój zaburzeń pracy serca. Jednak jedno jest pewne – duże stężenie pyłów zawieszonych niekorzystnie wpływa na organizm.

– Zanieczyszczenie powietrza należy rozpatrywać w taki sam sposób, jak każdy inny czynnik ryzyka sercowo-naczyniowego, taki jak palenie tytoniu, nadciśnienie lub hipercholesterolemia – podsumowała dr Alessia Zanni, główna autorka badania.

Jak chronić się przed zanieczyszczeniami powietrza? Wśród najważniejszych zasad można wymienić:

  • śledzenie jakości powietrza i unikanie wychodzenia na zewnątrz, gdy zanieczyszczenie jest duże,
  • zamykanie okien w dni z wysokim natężeniem zanieczyszczeń,
  • noszenie masek z filtrem N95 na zewnątrz w dni ze złą jakością powietrza w naszej okolicy,
  • stosowanie w pomieszczeniach specjalnych oczyszczaczy powietrza,
  • uprawianie w domu roślin oczyszczających powietrze, w tym paproci, draceny wonnej, aloesu zwyczajnego, skrzydłokwiatu, bluszczu pospolitego, sansewierii gwinejskiej i rododendronu indyjskiego.

Tutaj sprawdzisz jakość powietrza w Polsce: Mapa zanieczyszczeń powietrza

Miej ciśnienie pod kontrolą

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Zanieczyszczenia powietrza mogą powodować arytmię serca u osób z rozrusznikiem. Kolejny dowód, że narażenie na smog jest niebezpieczne - Strona Zdrowia

Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto