Główny Urząd Statystyczny wyliczył, że średnia płaca w sektorze przedsiębiorstw w województwie opolskim w kwietniu po raz pierwszy przekroczyła 7 tysięcy złotych i wyniosła dokładnie 7009 złotych brutto. To o 12 procent więcej niż wynosiła statystyczna płaca w kwietniu 2022. Jednocześnie realne zarobki Opolan spadły, bo w kwietniu inflacja roczna wynosiła 15 procent.
Przed rokiem nasze płace rosły szybciej (w kwietniu 2022 wrosły o 16 procent wobec kwietnia 2021).

Zarabiamy o 400 złotych mniej niż wynosi średnia krajowa, zawyżana w dużych miastach. Tempo wzrostu wynagrodzeń mamy jednak podobne jak w całym kraju.
Nawet o połowę więcej niż wynosi średnia pensja zarabia się obecnie w firmach energetycznych oraz gazowniczych i produkujących ciepłą wodę. Nieco powyżej średniej (o 12-15 procent) zarabiają pracownicy handlu, mechaniki pojazdowej czy górnictwa.
Poniżej średniej zarabia się w informacji i komunikacji, w firmach komunalnych, a nawet w budownictwie. Najniższe płace ma administracja i pracownicy gastronomii z hotelarstwem.
Według danych GUS na Opolszczyźnie nie brakuje miejsc pracy, a rejestrowane bezrobocie spadło w ciągu ostatniego roku. 6-procentowy spadek zatrudnienia zanotowano jednak w budownictwie, a 5-procentowy w transporcie. Budownictwo ma kłopoty, bo w kwietniu ich sprzedaż spadła o 10 procent wobec roku poprzedniego.
Najmniejsze bezrobocie jest w Opolu. Największe – tak jak dotychczas – w powiecie głubczyckim, prudnickim i namysłowskim.
Strefa Biznesu: Przedsiębiorców czeka prawdziwa rewolucja z KSeF
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?