Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

#zarażamydobrem To mała manufaktura w hali OSiR w Komprachcicach. 1000 maseczek dziennie produkują mieszkanki gminy Komprachcice!

Krzysztof Zyzik
Bywa, że babcia szyje, a wnuczka tnie gumki. Odbiorcami są opolskie szpitale, ratownicy medyczni, instytucje publiczne i firmy…

Produkcja ruszyła spontanicznie i z odruchu serca. Zaczęło się od pomysłu Ireny Kacuby z Komprachcic.

- W nocy przeglądałam internet i trafiłam na jedną z pierwszych podobnych akcji, gdzieś daleko w kraju – mówi pani Irena. – Obdzwoniłam kilka instytucji i okazało się, że potrzeby są ogromne. Zaczęło się od czterech krawcowych, dziś w produkcję maseczek zaangażowanych jest już ponad dwadzieścia osób. Mamy tu małą fabrykę.

Centrum logistyczne akcji mieści się w hali sportowej, którą udostępnił Arkadiusz Tabisz, dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji.

- Myślałem, że to będzie szycie 10-20 maseczek dziennie, a to już tysiącami wychodzi – mówi Arkadiusz Tabisz. – Wszystko jest genialnie zorganizowane i to z zachowaniem surowych zasad epidemicznych. Na hali pracuje maksymalnie pięć osób, a większość wolontariuszy działa w rozproszeniu.

- Wczoraj tylko jedna nasza pani skroiła aż trzy tysiące maseczek! – mów Irena Kacuba. - Używamy specjalnej włókniny medycznej o gramaturze M50, zszywamy ją podwójnie. Robimy też maseczki z bawełny. Panie krawcowe po zakończonej pracy dają nam znać i koordynator odbiera uszytą partię maseczek przewieszoną przez płot. Wszystko oczywiście w rękawiczkach. Pracują z nami także emerytki. Jedna z nich jest wspierana przez wnuczkę, która tnie gumki...

Sekretem powodzenia fabryczki z Komprachcic, poza ogromnym zaangażowaniem krawcowych, jest świetna komunikacja w mediach społecznościowych. Zajmuje się tym radny Krzysztof Szopa, współadministrator gminnego facebooka.

- To niebywałe, że posty o naszych maseczkach mają po siedemdziesiąt tysięcy zasięgu, podczas kiedy sama gmina liczy około siedmiu tysięcy mieszkańców – mówi Krzysztof Szopa. – Kiedy wrzuciłem do sieci prośbę o pomoc w przywiezieniu z Kędzierzyna-Koźla gumek do maseczek, dwie oferty miałem już po niespełna trzydziestu sekundach. Nasze posty są udostępniane poza region, stąd udaje nam się ściągać materiał z innych zakątków Polski. Bywa, że dzwonimy gdzieś daleko, a tam już słyszeli o naszej gminie...

Maseczki z Komprachcic trafiają do największych opolskich szpitali, ratowników medycznych, instytucji publicznych i firm. Krawcowe, nie bacząc na inne obowiązki, pracują tyle, na ile wystarcza im materiału.

- Dlaczego to robię? – zastanawia się Małgorzata Kania z Komprachcic. – Bo tak zostałam wychowana, że jak jest trudna sytuacja, to trzeba sobie pomagać...

Produkcja w komprachcickiej manufakturze jest tak rozkręcona, że coraz częściej brakuje materiału.

- Teraz znowu czekamy na gumki do maseczek, może dzięki nto ktoś dobry się do nas zgłosi – mówi Irena Kacuba.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto