Znaczki pocztowe znikają z listów poleconych. 1 maja zastąpią je nalepki "R" z wpisaną opłatą za przesyłkę

OPRAC.:
Tomasz Wróblewski
Tomasz Wróblewski
Na listy polecone pocztowcy nie będą już naklejali tradycyjnych znaczków. Zmiana ma wejść w życie 1 maja 2021.
Na listy polecone pocztowcy nie będą już naklejali tradycyjnych znaczków. Zmiana ma wejść w życie 1 maja 2021. Fot. Dariusz Bloch
Kwiecień to ostatni miesiąc z opłatą w postaci znaczka pocztowego na listach poleconych. Od 1 maja 2021 klienci poczty będą mogli korzystać z nowego rozwiązania. W miejscu dotychczas zarezerwowanym dla znaczka pocztowego umieszczona zostanie nowa nalepka "R", na której wpisana będzie kwota opłaty za przesyłkę. Tradycyjne znaczki pocztowe pozostaną w obiegu jako forma opłaty wyłącznie za wysyłkę listów nierejestrowanych, czyli tzw. „zwykłych”. Będą one emitowane także jako filatelistyczne walory kolekcjonerskie.

Od 1 maja 2021 roku klienci indywidualni będą mogli korzystać z nowego rozwiązania, eliminującego znaczki pocztowe jako formę opłaty za nadanie listów poleconych w obrocie krajowym i zagranicznym.

Zastąpią je nalepki z kodem kreskowym, które przy nadawaniu takiej korespondencji zostaną umieszczone na przesyłce w polu opłaty pocztowej.

Rozwiązanie to ujednolici sposób opłaty za wszystkie przesyłki rejestrowane, listy polecone nie będą miały naklejanych znaczków, analogicznie jak obecnie paczki, czy przesyłki kurierskie.

Klienci mają do dyspozycji dwie formuły wysyłki korespondencji poleconej:

  • priorytetową – z przewidywanym terminem realizacji usługi w następnym dniu roboczym po dniu nadania, pod warunkiem nadania listu do godziny 15:00,
  • ekonomiczną – z przewidywanym terminem realizacji usługi w ciągu 3 dni roboczych, po dniu nadania.

Wystarczy, że klient wypełni potwierdzenie nadania i przekaże przesyłkę pracownikowi poczty.

Potwierdzenie wniesienia opłaty za list będzie nanoszone przez pracownika Poczty Polskiej na dedykowanej nalepce R. To nowoczesne rozwiązanie stosowane przez wielu zagranicznych operatorów, m.in. Niemcy, Francję, Słowację, Belgię, Holandię, Hiszpanię, Szwajcarię czy Węgry. Będzie wygodne dla klientów i proste w obsłudze dla pracowników placówek pocztowych.

- Poczta Polska unowocześnia się, wprowadza standaryzację opłat dla przesyłek listowych rejestrowanych, zarówno w obrocie krajowym, jak i zagranicznym. To kierunek zmian stosowany z powodzeniem u innych operatorów europejskich, który bardzo poprawia jakość obsługi klientów. Tradycyjny znaczek na liście poleconym doskonale zastąpi naklejka z kodem kreskowym, to nowoczesne i wygodne rozwiązanie – mówi Andrzej Bodziony, wiceprezes zarządu Poczty Polskiej.

Poczta Polska wprowadziła w maju 2020 roku zmiany do regulaminu świadczenia usług powszechnych, miały one obowiązywać od 1 lutego 2021. Przewidziano zatem ośmiomiesięczny okres przejściowy między publikacją pierwszej informacji o planowanej zmianie, a terminem jej wprowadzenia. Jednak wychodząc naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów poczta wydłużyła termin wprowadzenia planowanej zmiany na 1 maja 2021, w celu umożliwienia wykorzystania wcześniej zakupionych znaczków.

Dzięki temu okres w jakim klienci mogą wykorzystywać zapasy znaczków pocztowych został wydłużony o kolejne trzy miesiące. Klienci zakupione wcześniej znaczki po 1 maja 2021. będą mogli wykorzystać do opłacenia listów zwykłych i kartek pocztowych.

Zmiana w zakresie modyfikacji sposobu potwierdzania opłacenia listów poleconych w obrocie krajowym i zagranicznym nie dotyczy klientów, którzy mają zawartą z Pocztą Polską S.A. pisemną umowę.

Także potwierdzenie opłacenia przesyłek poleconych krajowych i zagranicznych w postaci e-znaczka pozostaje bez zmian. Nie będzie jednak możliwości dokonania ewentualnej dopłaty w formie znaczków obiegowych. W przypadku gdy opłata za daną przesyłkę będzie niepełna (niższa niż wynika z cennika) klient powinien zakupić właściwy e-znaczek albo list polecony opłacić przy okienku pocztowym.

Znaczki pocztowe nadal będzie można wykorzystywać do opłacenia przesyłek listowych nierejestrowanych oraz do celów kolekcjonerskich. ​Poczta Polska wydaje zarówno znaczki obiegowe, w milionowych nakładach, jak też znaczki okolicznościowe, w nakładach mniejszych. Dzięki współpracy z artystami grafikami znaczki cieszą się dużym uznaniem kolekcjonerów w kraju i na świecie. Tworzone dla miłośników filatelistyki emisje przybierają często formę arkusza, czy bloku. Kolekcjonowanie znaczków pocztowych może być ciekawym hobby, ale przez filatelistów na świecie jest również traktowane jako lokata kapitału, bo nierzadko sprzedaż unikatowych kolekcji może przełożyć się na zyski finansowe.

- Znaczki są wpisane w historię Poczty Polskiej od 160 lat. Rozumiemy więc przyzwyczajenia naszych klientów do tej formy opłaty za usługę. Kluczowym aspektem jest dla nas przyspieszenie obsługi i wygoda klientów w placówkach pocztowych, poprzez ustandaryzowanie zasad nadawania przesyłek rejestrowanych i dostosowanie jej do dobrych praktyk, stosowanych także przez innych europejskich operatorów pocztowych – mówi Justyna Siwek, rzecznik prasowy Poczty Polskiej.
Obecnie, listy polecone stanowią aż 1/3 wolumenu przesyłek całej korespondencji listowej obsługiwanej przez pocztowców. Warto zaznaczyć, że dla klientów umownych, Poczta Polska od dawna udostępnia opcję wysyłki korespondencji bez znaczka, co ma niewątpliwe przełożenie na usprawnienie procesu logistycznego związanego z przygotowaniem i wysyłką takiej korespondencji. Listy polecone są przesyłkami rejestrowanymi na etapie nadania i doręczenia. Oznacza to, że klient otrzymuje potwierdzenie nadania takiej przesyłki i może śledzić w systemie monitoringu, kiedy została doręczona.

W czerwcu zapłaciliśmy w sklepach mniej niż w maju

Wideo

Materiał oryginalny: Znaczki pocztowe znikają z listów poleconych. 1 maja zastąpią je nalepki "R" z wpisaną opłatą za przesyłkę - Nowa Trybuna Opolska

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie