MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Znany i ceniony artysta Opolszczyzny zostanie uhonorowany także w rodzinnym Będzinie

Agnieszka Zielińska
Najbardziej znana część biografii malarza Józefa Szyllera wiąże go z Opolszczyzną. Artysta jednak urodził się w Będzinie i pracował także na terenie Zagłębia.

Najbardziej znana część biografii malarza Józefa Szyllera wiąże go z Opolszczyzną. Artysta jednak urodził się w Będzinie i pracował także na terenie Zagłębia. Dlatego w Będzinie powstaje wystawa upamiętniająca twórcę, który zmarł w 1978 roku.

Józef Szyller, (to spolszczona wersja nazwiska, teraz członkowie rodziny artysty używają dawnej formy „Schiller”), urodził się prawdopodobnie w 1900 roku, chociaż źródła nie są jednomyślne. Wiadomo, że przyszedł na świat w Grodźcu koło Będzina, podobnie jak jego młodszy kolega, także malarz, prof. dr hab. Jan Świderski. Twórcy przyjaźnili się zresztą ze sobą. Ich losy były jednak różne.

Twórca i pedagog

Józef Szyller pochodził z rodziny żydowskiej. Zdobył gruntowne wykształcenie artystyczne. Studiował w Wolnej Szkole Malarstwa i Rysunku Ludwiki Mehofferowej w Krakowie i w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Był malarzem i grafikiem, chociaż malarstwo sztalugowe było mu zdecydowanie najbliższe. Prezentował prace na kilkudziesięciu wystawach, m.in. na terenie Dolnego i Górnego Śląska, ale też w Wielkiej Brytanii. Był również pedagogiem, opiekunem wielu pokoleń młodych artystów. W czasie II wojny światowej prowadził tajne nauczanie na terenie Zagłębia. Po jej zakończeniu, gdy zamieszkał w Reńskiej Wsi na Opolszczyźnie, uczył w Liceum Ogólnokształcącym w Koźlu. Działał w opolskim Związku Polskich Artystów Plastyków. Był malarzem abstrakcjonistą, malował sceny z życia codziennego z przewijającymi się tłumami ludzi.

— Jego prace znajdują się w kilku muzeach na terenie województwa opolskiego. W Reńskiej Wsi powstała placówka upamiętniająca twórcę. Dotąd nie było jednak żadnych miejsc poświęconych artyście na terenie Zagłębia. Dlatego postanowiliśmy uczcić jego pamięć, tym bardziej że przez wiele lat działał w naszym regionie, był współtwórcą katowickiego oddziału Związku Polskich Artystów Plastyków. W będzińskim muzeum znajdzie się ekspozycja poświęcona artyście, obok malarstwa innych twórców związanych z Będzinem, np. Samuela Cyglera czy profesora Świderskiego. Dzieła pochodzą ze zbiorów jego krewnej, Isabelli Schiller, mieszkającej na stałe w Milton Garden koło Londynu – mówi Sławomir Knapik, wicedyrektor Muzeum Zagłębia w Będzinie, pomysłodawca wystawy poświęconej Szyllerowi.
W Będzinie na razie zostanie zaprezentowanych siedem prac, obrazów olejnych i grafik. Potem ekspozycja będzie rozbudowana. Pierwsza część wystawy zostanie otwarta pod koniec tego roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Błysk i cekiny czyli gwiazdy w Cannes

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto