Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zobacz, jak wygląda początek kampanii w stolicy (WIDEO i FOTO)

Aleksandra Jaszczuk, Ewelina Mierzwińska
fot. E. Mierzwińska, A. Jaszczuk
Do rozpoczęcia kampanii wyborczej zostało kilka tygodni, a na ulicach Warszawy już pojawiły się pierwsze plakaty informacyjne. Czy będą kary za zbyt wczesne działania partii politycznych?

11 lipca Prawo i Sprawiedliwość w kinie Femina oficjalnie rozpoczęło kampanię informacyjną. Szef sztabu wyborczego partii Tomasz Poręba i rzecznik Adam Hofman zaprezentowali sześć spotów radiowych i jeden telewizyjny pod wspólnym tytułem „Słowa prawdy”.

Co ciekawe, Sojusz Lewicy Demokratycznej również rozpoczął kampanię, ale niewiadomo z jakich powodów w pierwszej kolejności ominęła ona Warszawę. Spoty pojawiły się w innych miejscowościach na Mazowszu. W ostatnich dniach plakaty można zobaczyć także w stolicy.

Billboardy informacyjne zawisły jeszcze przed rozpisaniem terminu wyborów przez prezydenta Bronisława Komorowskiego. W świetle prawa wyborczego jest to łamanie przepisów. Państwowa Komisja Wyborcza ma niestety w tej sprawie nikłe i nie do końca jasne kompetencje.

Czarno - białe plakaty PiS przedstawiają zdjęcie przewodniczącego wraz z czerwonym hasłem: „ Premier Jarosław Kaczyński. Czas na odważne decyzje.” SLD z kolei na swoim spocie zamieściło fotografię czterech członków partii i adres strony internetowej, gdzie można znaleźć program wyboczy.

- Na naszej stronie internetowej zamieściliśmy stosowne wyjaśnienie i nasze stanowisko w tej sprawie. Wczoraj przewodniczący i komisja podjęła decyzję o nielegalności takich działań - komentuje PKW.

Komisja nazwała kampanię informacyjną jako niezgodną z przepisami, ale nie zamieściła żadnych konkretnych wiadomości w kwestii ukarania partii politycznych. Wystosowany wniosek nie podaje żadnych konkretów czy ugrupowania zostaną pociągnięte do odpowiedzialności finansowej.

Jak do tej pory nie ma żadnej sformalizowanej procedury, która zabroniłaby podobnego zachowania, a PKW nie może wyegzekwować, aby partie nie rozpoczynały przedwcześnie kampanii. Spoty informacyjne pojawiły się tylko w mediach komercyjnych i w ten sposób umożliwiły partiom „omijanie” prawa.

Sprawa trafiła do Trybunału Konstytucyjnego. Za niezgodne z konstytucją sędziowie uznali dwudniowe wybory do parlamentu i zakaz używania billboardów w kampanii wyborczej.


Zobacz wideo


Czytaj także: Pod Warszawą mogą wystąpić problemy z dostawą wody. MPWiK wyłącza magistralę w al. Jerozolimskich

Codziennie najświeższe informacje z Warszawy na Twoją skrzynkę. Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto