Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zobaczcie wielkie opolskie kroszonki! Opolanie starają się o wpisanie kroszonkarstwa na listę UNESCO

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Kroszonki opolskie - jaja malowane w tradycyjny wzór. Opolanie zabiegają, żeby były znane na świecie.
Kroszonki opolskie - jaja malowane w tradycyjny wzór. Opolanie zabiegają, żeby były znane na świecie. archiwum UWMO
W Opolu, Gogolinie, Ozimku, Kolonowskiem i Łubnianach staną 2-metrowe jaja ozdobione tradycyjnym wzorem przez twórczynie ludowe. W sobotę będzie można spotkać się z twórczyniami w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa.

W piątek w holu urzędu marszałkowskiego stanęła opolska kroszonka ozdobiona przez opolską twórczynię Agnieszkę Okos a przekazana przez Muzeum Wsi Opolskiej. To element promocji opolskiej tradycji zdobienia jaj wielkanocnych, a Opolanie zabiegają o wpisanie jej na światową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Kieruje tym Muzeum Wsi Opolskiej. Jego dyrektor Jarosław Gałęza mówił w UMWO, że kroszonka to pomnik niematerialnego dziedzictwa kulturowego Śląska Opolskiego, a przez makiety ma być on bardziej obecny w przestrzeni województwa.
Wielkie kroszonki staną w kilku miejscowościach w regionie, gdzie tradycja kroszonkarska jest kultywowana.

Ponad rok temu sam wzór opolski wraz z kroszonką i tradycją wodzenia niedźwiedzia znalazły się na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Sygnatariuszami wniosku byli m.in. twórcy ludowi i inicjatywa Opolskie Dziouchy.

Kroszonka, przekazana urzędowi marszałkowskiemu, przez najbliższe miesiące będzie stała w holu, na Ostrówku. – Docelowo stanie na skwerze przy naszych budynkach przy ulicy Hallera, gdzie mieszczą się departamenty merytoryczne urzędu, które odwiedza bardzo wiele osób – powiedział marszałek Andrzej Buła.

W sobotę w Muzeum Wsi Opolskiej w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa zaplanowano otwarcie wystawy poświęconej kroszonkarstwu (godz. 12.00) i spotkania z twórczyniami ludowymi.

W ramach tegorocznej edycji EDD zatytułowanej "Moja Droga" zaplanowano wydarzenia w ponad 40 miastach, wsiach i miejscach województwa opolskiego, głównie w weekend 12-13 września. Np. w Ujeździe z okazji wpisu na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego zwyczaju układania kwietnych dywanów na procesję Bożego Ciała zostanie zorganizowany rajd rowerowy po miejscowościach, gdzie taki zwyczaj jest kultywowany.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto