Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zostali zgładzeni na Opolszczyźnie. Rekonstrukcja historyczna defilady sprzed 76 lat. Żołnierze "Bartka" znów maszerowali

Marcin Żukowski
Marcin Żukowski
Po polowej mszy św. odbyło się odsłonięcie pierwszej pamiątkowej tablicy. Dokonali go: córka Komendanta "Bartka" Alicja Reinhard-Flame i przedstawiciel Burmistrza Miasta Wisła. Następnie miała miejsce pamiątkowa defilada.
Po polowej mszy św. odbyło się odsłonięcie pierwszej pamiątkowej tablicy. Dokonali go: córka Komendanta "Bartka" Alicja Reinhard-Flame i przedstawiciel Burmistrza Miasta Wisła. Następnie miała miejsce pamiątkowa defilada. Marcin Żukowski
Polowa Msza Święta, rekonstrukcja historyczna, wykład i koncert. W majówkę pasjonaci powojennej historii Polski przyjechali w Beskid Śląski. W Wiśle została odsłonięta pierwsza z dziesięciu tablic edukacyjnych przybliżających historię zgrupowania NSZ. Pojawiło się tam również wielu mieszkańców Opolszczyzny. Nasz region w sposób szczególny jest związany z beskidzkimi żołnierzami NSZ.

Projekt edukacyjny nosi nazwę „Śladami Bartka. Niepodległość odciśnięta w Beskidach”. Jego zadaniem jest przybliżać w atrakcyjny sposób historię zgrupowania partyzanckiego Narodowych Sił Zbrojnych dowodzonego przez kpt. Henryka Flamego ps. „Bartek”.

Pierwsza z tablic stanęła w Wiśle-Czarne. Miejsce i czas nie były przypadkowe. To właśnie tutaj 3 maja 1946 roku odbyła się defilada żołnierzy kpt. Henryka Flamego. Wydarzenie to po 76 latach zostało zrekonstruowane. W czasie postępującej sowietyzacji Polski była to manifestacja siły niepodległościowego podziemia zbrojnego i ich przywiązania do niepodległej Polski.

Zamanifestujemy naszą wolę służenia ojczyźnie w dniu Święta Królowej Polski – przed wymarszem usłyszeli żołnierze z ust komendanta „Bartka”.

W ramach projektu powstanie 10 tablic edukacyjnych, które zostaną zamontowane na popularnych szlakach turystycznych Beskidu Śląskiego i Żywieckiego. Każda z tablic będzie opatrzona kodem QR będącym odnośnikiem do przewodnika w formie słuchowiska.

Wszystkie tablice mają być gotowe do połowy czerwca. Informacje o dalszych działaniach można znaleźć na profilu Facebook’owym projektu.

Organizatorem przedsięwzięcia jest Stowarzyszenie Rodzin Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych VII Okręg Śląski. Projekt otrzymał finansowanie ze środków Funduszu Patriotycznego.

Zgrupowanie NSZ dowodzone przez kpt. Henryka Flamego „Bartka” było największą grupą zbrojną na terenie województwa śląsko-dąbrowskiego. W szczytowym momencie zrzeszonych było tam ok. 300 ludzi. Trzeciomajowa defilada była początkiem ich końca. Upokorzeni komuniści przygotowali prowokację. Agent Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego zdołał przeniknąć do oddziału i namówić komendanta „Bartka” na wywiezienie podkomendnych z Beskidów.

Żołnierze mieli rzekomo trafić na Dolny Śląsk, a dalej do amerykańskiej strefy okupacyjnej w Bawarii. Niestety nigdy do tego nie doszło. Na wyjazd zdecydowało się około 100 osób. Wyjechali w trzech około trzydziestoosobowych grupach. Wszyscy zostali zgładzeni na terenie obecnego województwa opolskiego w Barucie, Malerzowicach Wielkich i Starym Grodkowie.

Dotychczas udało się odnaleźć szczątki 60 osób. Potwierdzono tożsamość 14 z nich.

od 12 latprzemoc
Wideo

Akcja cyberpolicji z Gdańska: podejrzani oszukali 300 osób

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zostali zgładzeni na Opolszczyźnie. Rekonstrukcja historyczna defilady sprzed 76 lat. Żołnierze "Bartka" znów maszerowali - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto