Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zwierzęta domowe w porze nocnej należy trzymać w zamknięciu, także psy

Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
Polski Związek Łowiecki, na podstawie obserwacji terenowych, szacuje, że na Opolszczyźnie jest ok. 30 – 40 wilków.
Polski Związek Łowiecki, na podstawie obserwacji terenowych, szacuje, że na Opolszczyźnie jest ok. 30 – 40 wilków. Lasy Państwowe
Od pół roku leśnicy i myśliwi obserwują samotnego wilka w Lesie Grudzickim. Wygląda na to, że na stałe zagościł dosłownie za płotem Opola.

- Niedawno zrobione zdjęcie samotnego wilka przekazał nam jeden z myśliwych – mówi Jacek Boczar, rzecznik Nadleśnictwa Opole. - Wcześniej trafiło do nas nagranie, na którym widać jak samotny wilk przebiega przez drogę krajową nr 94 w rejonie wsi Walidrogi. Widziało go też kilka osób w lesie i na łąkach w tej okolicy. Nie mamy pewności, ale to prawdopodobnie ten sam osobnik.
W tym rejonie nikt nie zgłaszał ostatnio żadnych szkód gospodarczych, które mogły być spowodowane przez wilka. Samotnik trzyma się więc na dystans, nie podchodzi do osiedli ludzkich. Łatwiej jest trafić na jego ślady czy odchody, zwłaszcza w zimie, na świeżym śniegu.

- W tej okolicy nie hoduje się raczej zwierząt gospodarczych na otwartym powietrzu. Wilk ma zresztą bardzo dużo pożywienia w lesie, żyje tam wystarczająco dużo saren i jeleni – mówi dalej Jacek Boczar. – Zdecydowaliśmy się ujawnić publicznie najnowsze zdjęcie wilka, żeby uprzedzić i uspokoić miejscową ludność. Wilki nie stanowią realnego zagrożenia dla ludzi, bardzo trudno je nawet zobaczyć. Musimy się jednak przyzwyczaić do tego, że żyją za płotem. Dla nas, leśników, to bardzo dobra wiadomość.

Wilki są objęte całkowitą ochroną gatunkową. Stowarzyszenie dla Natury „Wilk” szacuje, że na terenie całej Polski żyje ich najwyżej 560. Główny Inspektor Ochrony Środowiska podaje liczbę ok. 2 tysięcy w roku 2019.

Na Opolszczyźnie Polski Związek Łowiecki na podstawie obserwacji terenowych szacuje, że wilków jest ok. 30 – 40. Watahy są dość regularnie obserwowane od kilku lat w Borach Stobrawskich oraz Niemodlińskich.

- Pracownicy leśni i myśliwi spotykają i samotne basiory i wadery prowadzące po 5 – 6 młodych. Występują na terenie całej Opolszczyzny, ale najdłużej są obserwowane w Borach Stobrawskich a także w rejonie Kędzierzyna Koźla – mówi Jan Kowalski z biura Zarządu Okręgu PZŁ. – Nie mieliśmy dotychczas przypadku, żeby wilki zagrażały ludziom czy zwierzętom hodowlanym. Może poza jednym, sprzed kilku laty, gdy zagryzły kilka owiec w rejonie Starych Budkowic w gminie Murów.

W ubiegłym roku Opolski Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska przesłała do wszystkich wójtów i burmistrzów pismo informujące, że to na samorządach leży obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom, także w tym zakresie.

- Gminy, na terenie których bytują wilki, powinny wdrożyć procedury na wypadek konieczności płoszenia tych zwierząt – napisała Alicja Majewska opolski Dyrektor Ochrony Środowiska. – Powinny również prewencyjnie złożyć do RDOŚ wniosek o wydanie odstępstwa od zakazu płoszenia. Wnioski powinny dotyczyć jedynie osobników, które nie zachowują odpowiedniego dystansu od ludzi lub zabudowań.

Mieszkańcom RDOŚ przypomina: Jeśli drapieżnik nie zachowuje dystansu co najmniej 30 metrów od ludzi, wydaje się osłabiony lub chory, trzeba to zgłosić lokalnym władzom. Nie należy pozostawiać w lesie i na posesjach niezabezpieczonej żywności. Zwierzęta domowe w porze nocnej należy trzymać w zamknięciu, także psy. Nie wolno dotykać czy zabierać ze sobą wilczych szczeniąt.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zwierzęta domowe w porze nocnej należy trzymać w zamknięciu, także psy - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto