"Życie religijne podczas Powstania Warszawskiego". Zaproszenie na trzy spotkania autorskie z Marceliną Koprowską

Marcin Żukowski
Marcin Żukowski
Marcelina Koprowska opowie o życiu religijnym podczas Powstania Warszawskiego
Marcelina Koprowska opowie o życiu religijnym podczas Powstania Warszawskiego fot. Piotr Siewak/IDMN
Kapliczki podwórkowe, wspólne modlitwy żołnierzy i cywilów, zniszczone kościoły i powstańcze śluby to tylko część obrazu życia religijnego podczas Powstania Warszawskiego. O szczegółach z życia duchowego, również innych wyznań, w sierpniu i wrześniu 1944 roku opowie Marcelina Koprowska na spotkaniach autorskich w Opolu, Głubczycach i Głuchołazach.

"Życie religijne podczas Powstania Warszawskiego" to tytuł wydanej w 2022 roku książki autorstwa Marceliny Koprowskiej, nauczycielki, młodej historyk związanej z Muzeum Powstania Warszawskiego, instruktorki Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej.

Książka Marceliny Koprowskiej jest pracą ważną i pożyteczną. Jest to pierwsze kompleksowe opisanie życia religijnego podczas Powstania Warszawskiego. Autorka zmierzyła się z trudną do analizy materią i wywiązała się z przedstawionych sobie założeń bardzo dobrze. (…) Należy Autorkę pochwalić za to, że nie skupiła się tylko na działalności duchownych i wiernych Kościoła katolickiego, ale także sięgnęła do aktywności przedstawicieli wyznań reformowanych i prawosławia. Nowością jest też ustalenie topografii mszy i nabożeństw w powstańczej Warszawie.
(Fragment recenzji dr. Karola Mazura, Muzem Powstania Warszawskiego)

W najbliższych dniach spotkania z autorką publikacji odbędą się w trzech miastach Opolszczyzny:

  • niedziela 12.02, godz. 16.30, aula Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Głubczycach (internat "Rolniczaka", ul. Niepodległości 1)
  • poniedziałek 13.02, godz. 17.00, Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Głuchołazach (ul. Bohaterów Warszawy)
  • wtorek 14.02, godz. 17.30, Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu (ul. Minorytów)

Spotkania są organizowane w związku z przypadającą w najbliższy wtorek (14 lutego) 81. rocznicą powołania Armii Krajowej. Inicjatorami wydarzeń są środowiska Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, Stowarzyszenie Odra-Niemen Oddział Opolski i Polska Fundacja Historyczna, wraz z partnerami udostępniającymi lokale na organizację spotkań.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto