Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Walentynki 2015. Sex, miłość i zdrada w świecie zwierząt

Mika, Jan, IKA
Sławomir Mielnik
Jedne łączą się na całe życie, innym wystarczy sekunda bliskości i szukają sobie kolejnego partnera. W świecie zwierząt są monogamiści, ale także prawdziwe typy w stylu Casanovy.

Łabędzie
Do łabędzi przylgnęła łatka ptaków, które łączą się w pary na całe życie i gdy jedno umiera, to drugie zostaje do końca życia samotne. - To mit - opowiada Krzysztof Kazanowski, zastępca dyrektora zoo w Opolu. - Mało kto wie, że łabędziom zdarzają się skoki w bok. Niestety nie wiem jakich wykrętów używają chcąc wrócić na łono rodziny.

Ryby głębinowe
Mają łacińskie nazwy, które nic nikomu nie powiedzą, ale wiadomo, że są i że mają dość specyficzne zwyczaje godowe. Jak można się domyśleć szukanie przez nich partnera jest długotrwałe i uciążliwe (żyją poniżej 2000 metrów pod poziomem morza, w niskiej temperaturze i wysokim ciśnieniu oraz całkowitym braku światła). Gdy już to nastąpi samiec przysysa się do samicy, a ich ciała i narządy zrastają się. To oznacza, że ich pierwszy akt kopulacyjny jest wyborem na całe życie.

Goryle – tu rządzi kobieta
Zazwyczaj, w świecie zwierząt to „facet” wybiera sobie „kobitkę”, a taki samiec-władca ma obok siebie kilka pań. Inaczej jest u goryli, bo tutaj to partnerka wybiera samca. Największe szanse ma ten „małpiszon”, który jest zaradny i potrafi się zaopiekować nią i potomstwem. Niektóre goryle nigdy nie znajdą partnerki - tacy wieczni samotni, tworzą stada kawalerskie.

Szybki jak wieloryb
Kopulacja najkrócej, bo kilka sekund trwa u wielorybów. Na przeciwnym biegunie są wielbłądowate, które są w stanie uprawiać seks nieprzerwanie przez pół godziny.

Historia kochliwego gibona
W 1998 roku, po powodzi, powróciła do opolskiego zoo z Chorzowa para siamangów - Gambi i Tekla. W sąsiedniej klatce mieszkała natomiast Bilby, samotna samica gibbona białorękiego. Gambi zakochał się w niej od pierwszego wejrzenia. Popisywał się, wisiał na rękach i huśtał się zalotnie, a potem sunął po ziemi na plecach, żeby tylko zwrócić jej uwagę. Coś tam do niej pohukiwał. Jego partnerka, Tekla, była wyraźnie wściekła i zazdrosna. I kiedy przesadził w okazywaniu afektu innej, podchodziła do niego i policzkowała go oburącz. On wtedy schodził na podłogę i siadał przy korycie smutny i skulony.

Pieski preriowe
To bardzo socjalne zwierzęta. Żyją w koloniach. Kolonie dzielą się na obwody, te na koterie, w skład których wchodzi kilka rodzin. Młody samiec w rok po swoich narodzinach, wyrusza w świat żeby założyć nową rodzinę (zbuduje ją z kilkoma paniami - samica pieska preriowego tylko raz w roku może zajść w ciążę). Daleko nie wędruje bo dom zakład w odległości niecałych trzech kilometrów do domu.

Przeczytaj też: Walentynki 2015. Wszyscy mówią kocham cię

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto