Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

A mury w Toruniu mówią i ziemia też jest pełna niespodzianek. Co odkryli archeolodzy przy Wałach gen. Sikorskiego?

Szymon Spandowski
Szymon Spandowski
O znaleziskach opowiedzieli prowadzący w tym miejscu badania Katarzyna i Piotr Alagierscy.
O znaleziskach opowiedzieli prowadzący w tym miejscu badania Katarzyna i Piotr Alagierscy. Grzegorz Olkowski
Pozostałości budynków sprzed lokacji Torunia, doskonale zachowana i dość nietypowa zabawka z przełomu XII i XIII wieku, różne elementy fortyfikacji budowanych, bądź przebudowywanych między XIII i XIX stuleciem, klamra z pasa rosyjskiego żołnierza z czasów I wojny światowej... Archeolodzy i strażacy podsumowali badania przeprowadzone w miejscu, w którym ma powstać nowy budynek Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu.

Warto obejrzeć: Daniel Ludwiński o fenomenie Mariana Rosego

od 7 lat

Z jednej ciżemki znalezionej za ołtarzem krakowskiego kościoła mariackiego Antonina Domańska wysnuła opowieść na całą książkę. Ile historii można by było opowiedzieć korzystając z tego, co odkryli archeolodzy przy Wałach generała Sikorskiego badając teren, na którym ma stanąć nowy budynek Komendy Wojewódzkiej PSP? Dużo. Bardzo dużo, bo odczytywać je można nie tylko ze znalezionych przedmiotów, ale również ziemi i murów. Te ostatnie można w zasadzie potraktować jak książkę gęsto zapisaną licznymi śladami przebudów.

Szczególnie bogaty pod tym względem jest pochodzący z XIII wieku mur obronny. Podczas prac na Wałach archeolodzy znaleźli również fundament młodszej o jakieś sto lat baszty, pozostałości zasypanej w drugiej połowie XIX stulecia fosy, a także wzniesionego tam później magazynu.

Z jakich czasów pochodziły odnalezione drewniane konstrukcje?

- Odkryliśmy również bardzo ciekawe konstrukcje drewniane, starsze od fortyfikacji miejskich - mówi Katarzyna Alagierska z Pracowni Archeologicznej Alagierscy, która latem i jesienią prowadziła badania na toruńskim bulwarze, a pod koniec ubiegłego roku przeniosła się na północny kraniec starówki. - W ziemi zachowały ślady belek dwóch domów.

Badacze dotarli również do pozostałości średniowiecznej pracowni rogowniczej, gdzie znaleźli mnóstwo półproduktów, a także gotowych wyrobów, w tym np. opraw do noży. Przyszły plac budowy okazał się również prawdziwą kopalnią interesującej ceramiki.

W jaki sposób można oszacować dokładny wiek figurki?

- Poza ceramiką z czasów krzyżackich mamy również fragmenty datowane na XI wiek - mówi archeolog Piotr Alagierski. - Znaleźliśmy nawet fragmenty naczyń pochodzących z neolitu.

Ogólnopolską sławę zdobyła znaleziona podczas badań figurka konika.

- Przypomina ona wczesnośredniowieczne zabawki znalezione chociażby na Wolinie czy w Opolu - dodaje Piotr Alagierski. - Co ciekawe, jest ona glazurowana, co nie jest standardem dla zabytków z tamtych czasów. Być może przeprowadzenie analizy składu tej glazury pomoże uściślić chronologię, my znaleźliśmy figurkę na styku warstw XII i XIII-wiecznych, więc prawdopodobnie jest to zabytek z początków XIII wieku.

Co znaleźli badacze przy fundamentach baszty?

W datowaniu niezwykle pomocne są badania radiowęglowe, niezwykle obiecujące są zatem kawałki drewna znalezione w warstwach fundamentowych muru obronnego i baszty. W tej chwili wiadomo, że baszta powstała zapewne w XIV wieku i została dobudowana do XIII-wiecznego muru opartego na bardzo solidnym kamiennym fundamencie.

Ten mur w ogóle ma dużo do powiedzenia, a w zasadzie wiele do powiedzenia miałby ktoś, kto potrafi odczytać pozostawione na murze ślady. Ludzie, którzy budowali ten odcinek średniowiecznych fortyfikacji, z pewnością byli doskonałymi fachowcami, zadbali m.in. o właściwe odwodnienie, co siedem metrów instalując kanały odpływowe. Ci, którzy w drugiej połowie XIX wieku burzyli fortyfikacje już tacy uważni nie byli. Akurat w tym miejscu nie zadbali o odwodnienie fosy, więc po jej zasypaniu woda zaczęła zalewać piwnice domów przy ul. Prostej.

Ile faz przebudów widać na murze obronnym?

Na odsłoniętej ścianie średniowiecznych obwarowań można znaleźć ślady kilkunastu faz różnych przebudów. Trwały one do XIX stulecia, bo jeszcze wtedy znajdujące się w murze strzelnice zostały dostosowane do prowadzenia ognia karabinowego. Później mur obronny przy straży pożarnej stał się częścią stajni - koło fundamentów baszty zachowało się kółko do wiązania koni. Powstał tu również szkieletowy budynek magazynowy, rozebrany w latach 80. ubiegłego stulecia.

Skąd się wzięła klamra rosyjskiego pasa?

Wśród kilku tysięcy wydobytych z wykopów zabytków, poza ceramiką z epoki kamienia i średniowiecza i zabawką z początku XIII wieku, archeolodzy znaleźli również kilka średniowiecznych monet oraz... klamrę rosyjskiego pasa z I wojny światowej. Skąd ona się tam wzięła? Rosjanie nawet nie próbowali wtedy atakować Torunia, nie było też u nas obozu jenieckiego. Być może znalezisko ma związek ze znajdującym się niedaleko szpitalem wojskowym. Pracowali tam wzięci do niewoli lekarze z armii carskiej, być może również jacyś jeńcy byli tam leczeni.

Klamra i inne znalezione podczas wykopalisk zabytki ruchome, po przebadaniu trafią do Muzeum Okręgowego. Średniowieczny mur obronny zostanie poddany konserwacji i wyeksponowany.

- Projekt budowlany już w zasadzie mamy gotowy - mówi młodszy brygadier Tomasz Beciński, naczelnik Wydziału Kwatermistrzowskiego Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu. - W tym roku chcemy ogłosić przetarg na rozbudowę naszej siedziby.

Prace będą prowadzone pod nadzorem archeologa. Strażacy liczą na to, że z budową uda się uporać do końca 2025 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: A mury w Toruniu mówią i ziemia też jest pełna niespodzianek. Co odkryli archeolodzy przy Wałach gen. Sikorskiego? - Nowości Dziennik Toruński

Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto