Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Brama zamkowa i mury obronne w Niemodlinie będą pięknie oświetlone w nocy

Sławomir Draguła
Spółka Tauron rozpoczęła montaż profesjonalnego oświetlenia zabytkowych murów obronnych w Niemodlinie i bramy wjazdowej do tamtejszego zamku książęcego.
Spółka Tauron rozpoczęła montaż profesjonalnego oświetlenia zabytkowych murów obronnych w Niemodlinie i bramy wjazdowej do tamtejszego zamku książęcego. UMiG Niemodlin
Przed montażem oświetlenia gmina odrestaurowała fragmenty murów oraz basteję (budowla fortyfikacyjna, wysunięta przed mur obronny, która była dawniej stanowiskiem ogniowym artylerii).

Zadanie realizuje spółka Tauron.

- Już wkrótce będzie jeszcze piękniej przed zamkiem książęcym - mówi Artur Pieczarka z Urzędu Miasta i Gminy w Niemodlinie. - Wieczorami nasz wspaniały zabytek leżący przy drodze krajowej nr 46 będzie wspaniale oświetlony.

Przed montażem oświetlenia gmina odrestaurowała fragmenty murów oraz basteję (budowla fortyfikacyjna, wysunięta przed mur obronny, która była dawniej stanowiskiem ogniowym artylerii).

Remont polegał m.in. na oczyszczeniu powierzchni muru kamiennego i ceglanego z graffiti i innych brudów, odsoleniu i osuszeniu budowli, uzupełnieniu ubytków oraz dachówki ceramicznej tzw. karpiówki na murze i bastei oraz rekonstrukcji zwieńczenia bastei na podstawie materiałów archiwalnych.

Koszt remontu muru i bastei wyniósł 84 870 złotych, z czego dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego to 77,9 procent, czyli 66113 złotych.

- Natomiast budżet państwa dołożył kolejne 3887 złotych, a nasz wkład własny to 1489 złotych - dodaje Artur Pieczarka.

Cały czas odnawiany jest również Zamek Książęcy w Niemodlinie. Jego nowi właściciele wyremontowali już między innymi dach: zrobili nowe ołatowanie, tam, gdzie to było potrzebne, wymienili elementy więźby dachowej, oczyścili ją i wzmocnili.

Położyli też dachówkę w dwóch różnych kolorach - naturalnym i antracytowym, wykonywaną na indywidualnie zamówienie.
Dach zabytku pokryty został w historyczną łuskę.

Co ciekawe, dachówki odzwierciedlają przy tym historyczny wzór odwróconego rombu, podłużnie ułożonego względem połaci dachowej. Trwają również w kaplicy zamku oraz kryptach, w których spoczywają szczątki rodziny von Praschma, rodu który był właścicielem zamku w Niemodlinie.

Po zakończeniu prac do krypty wrócą dwie trumny, które zostały znalezione podczas jej remontu. W jednej spoczywa ciało kobiety, w drugiej mężczyzny. Właściciel zamku nie zasypia gruszek w popiele i już planuje remont elewacji zabytku. Stosowne dokumenty trafiły już do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Opolu.

ZOBACZ: Joanna Kardasińska o Zamku w Niemodlinie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto