Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czerwona gwiazda zniknie z cmentarza radzieckiego w Opolu? Chce tego prezydent i miejscy radni

Mateusz Majnusz
Mateusz Majnusz
Czerwona gwiazda to obok sierpa i młota najbardziej spopularyzowany symbol komunistyczny, który dziś kojarzy się z ludobójstwem popełnianym przez żołnierzy rosyjskich na ludności na Ukrainie.
Czerwona gwiazda to obok sierpa i młota najbardziej spopularyzowany symbol komunistyczny, który dziś kojarzy się z ludobójstwem popełnianym przez żołnierzy rosyjskich na ludności na Ukrainie. Zakład Komunalny w Opolu
W związku z trwającą wojną na Ukrainie i ludobójstwem popełnianym przez żołnierzy rosyjskich, miejscy radni zaapelowali o usunięcie z cmentarza przy ul. Katowickiej w Opolu symboli radzieckich. Pomysł ten popiera prezydent Opola, który zwrócił się o wydanie opinii w tej sprawie do urzędu ochrony zabytków, wojewody i IPN.

Czerwona gwiazda to obok sierpa i młota najbardziej spopularyzowany symbol komunistyczny, który dziś kojarzy się z ludobójstwem popełnianym przez żołnierzy rosyjskich na ludności na Ukrainie. Z tego powodu Tomasz Wróbel, radny klubu Arkadiusza Wiśniewskiego zawnioskował o usunięcie z cmentarza radzieckiego przy ul. Katowickiej wszystkich symboli zbrodniczego reżimu.

- W centralnej części cmentarza znajduje się pięcioramienna gwiazda symbolizująca Armię Czerwoną i ZSRR. Gwiazda była symbolem Imperium Zła, jak trafnie określił ZSRR Ronald Reagan, a obecna Rosja pod batutą prezydenta Putina dąży do otworzenia tego imperium – tłumaczy radny Wróbel.

Zwraca także uwagę, że podobne wnioski podjęto już m.in w Poznaniu, gdzie radzieckie symbole znajdowały się przy zespole cmentarnym poznańskiej Cytadeli.

Radni są zgodni: radziecka gwiazda powinna zniknąć

Z tym samym wnioskiem do urzędu miasta wystąpiła także radna Elżbieta Kurek z klubu radnych PO, która podkreśla, że prócz skojarzeń z trwającą wojną na Ukrainie, czerwona gwiazda kojarzy się w Polsce ze zniewoleniem i brutalnym traktowaniem ludności.

- Jak wynika z dokumentów historycznych, czerwonoarmiści na początku 1945 r. dopuścili się na terenie wokół Opola oraz w samym mieście wielu aktów przemocy wobec ludności cywilnej, rabunków, dewastacji i gwałtów. Podpalili ogromną część miasta, mordowali starców, kobiety i dzieci – wyjaśnia radna Kurek.

Prezydent Opola: to symbol napaści na Ukrainę

Pomysł usunięcia symboli radzieckich popiera prezydent Opola, który jednak zauważą, że cmentarz w 1986 r. został wpisany do rejestru zabytków województwa opolskiego. Z tego powodu urząd miasta zwrócił się m.in. do IPN z prośbą o wydanie opinii oraz ewentualne określenie warunków, jakie należy spełnić przy usunięciu radzieckich symboli.

- Prezydent Arkadiusz Wiśniewski uważa, że symbole, do którego odwołuje się Władimir Putin w swoich zbrodniczych działaniach i napaści zbrojnej na Ukrainę, dążąc do odtworzenia imperium z czasów Związku Radzieckiego, powinien zostać usunięty z przestrzeni publicznej – dodaje Adam Leszczyński, rzecznik opolskiego ratusza.

Odpowiedzi IPN urząd jeszcze nie otrzymał.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Czerwona gwiazda zniknie z cmentarza radzieckiego w Opolu? Chce tego prezydent i miejscy radni - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto