Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Członkowie róż różańcowych z Opola spotkali się na skupieniu w katedrze

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Uczestnicy spotkania w sobotni wieczór wysłuchali konferencji, razem modlili się na różańcu i wzięli udział w mszy świętej.

Danuta Kaczkowska z parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Opolu – Nowej Wsi Królewskiej modli się codziennie na różańcu od wielu lat. Kiedyś prowadziła młodzieżową różę różańcową w swojej parafii. Teraz prowadzi jedną z trzynastu róż, które w niej działają. Jest róża młodzieżowa, dwie lub trzy męskie i około dziesięciu żeńskich.

- Modlitwa różańcowa ma swoją moc – zapewnia. - Doświadczyłam tego, kiedy w rodzinie ktoś ciężko zachorował i tą modlitwą udało się go z choroby wydobyć. Modlitwy na różańcu nauczyłam się od rodziców. Czasem modliliśmy się razem, czasem osobno. W życie Kościoła, wciągnął mnie też wujek, Jan Gryciuk. Był księdzem.

Konferencję na początku skupienia wygłosił wikariusz, który w katedralnej parafii opiekuje się różami różańcowym, ks. Szymon Cała.

Mamy w katedrze osiem róż różańcowych – mówi. - To, że są tacy ludzie, którzy każdego dnia konsekwentnie odmawiają jedną cząstkę różańca, jest czymś bardzo ważnym. Oni wplatają życie Pana Jezusa i Maryi w nasze życie. Te cząstki dodane do siebie tworzą wielką całość codziennej modlitwy Kościoła.

W czasie konferencji ks. Szymon przypomniał postaci świętych, którzy mogą być dla współczesnych wzorami modlitwy na różańcu, m.in.: św. Jana Vianneya, księdza, który jeszcze przed święceniami kochał różaniec, św. Teresę z Avila, reformatorkę zakonu karmelitańskiego (odmawiała różaniec z bratem już jako dziecko, szukając w tym celu cichego, ustronnego miejsca), św. Franciszka Salezego, który z różańcem w ręku misjonował wśród innowierców.

Żywy różaniec trwa w niemal wszystkich 400 parafiach diecezji opolskiej. Jedną różę tworzy 20 osób, które codziennie odmawiają jedną cząstkę różańca (jest ich właśnie 20 podzielonych na cztery części: radosną, światła, bolesną i chwalebną).

Żywy różaniec jest międzynarodową inicjatywą modlitewną. Założony został blisko 200 lat temu (1826) w Lyonie przez francuską osobę świecką Pauline-Marie Jaricot. Sześć lat później zatwierdził to dzieło papież. Pierwszym celem jego członków była modlitwa za misje. Obecnie w Polsce do róż różańcowych należy ok. 2,5 mln osób.

Wieczorna msza św. pod przewodnictwem proboszcza katedry, ks. dr Waldemara Klingera została ofiarowana – z okazji 79. urodzin – za jego poprzednika. Ks. infułat Edmund Podzielny był na tej liturgii obecny.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Członkowie róż różańcowych z Opola spotkali się na skupieniu w katedrze - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto