Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kędzierzyn-Koźle. Na basenach w mieście miał dyżurować WOPR znad morza. "Totalny absurd"

Tomasz Kapica
Tomasz Kapica
W Kędzierzynie-Koźlu są dwa obiekty gdzie pracują ratownicy: Wodne oKKo (na zdjęciu) i kryta pływalnia.
W Kędzierzynie-Koźlu są dwa obiekty gdzie pracują ratownicy: Wodne oKKo (na zdjęciu) i kryta pływalnia. TOM
Kędzierzyński MOSiR miał podpisać wartą pół miliona złotych umowę z WOPR w Gniewinie na zabezpieczenie pływalni. Gniewino leży nad Bałtykiem. W ostatniej chwili wycofano się z tego. W tle absurdalnej sytuacji są spory o wynagrodzenia ratowników.

Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Kędzierzynie-Koźlu zarządza dwoma obiektami pływackimi: krytym basenem w Śródmieściu oraz wielofunkcyjnym Wodnym oKKiem w Azotach. Nasza redakcja otrzymała informację, że 1 marca rano na pływalnię nie zostali wpuszczeni klienci, bo brakowało ratowników.

Dyrektor MOSiR Tomasz Radłowski przyznał, że problem był, ale dotyczył tylko obsady na pierwszej godzinie pracy pływalni. Potem ściągnięto do pracy uprawnionego ratownika i obiekt był czynny.

Przetarg w Kędzierzynie-Koźlu wygrał WOPR z Gniewina (do czasu otwarcia pływalni 1 marca umowa jednak nie została podpisana). Sęk w tym, że Gniewino to miejscowość położona w drugiej części Polski, 10 kilometrów od plaż Morza Bałtyckiego.

Po co podpisywać umowę z ratownikami znad morza, skoro w samym Kędzierzynie-Koźlu funkcjonuje bardzo prężne środowisko WOPR?

- Obowiązują nas przepisy prawa zamówień publicznych. WOPR Gniewino przedstawiło najlepszą ofertę i wygrało przetarg - mówi dyrektor Radłowski.

Do czasu gdy MOSiR miał pod sobą tylko jedną pływalnię, mógł zlecać zabezpieczenie basenu z pominięciem niektórych przepisów, niejako z "wolnej ręki". W momencie, kiedy otworzono Wodne oKKo, wartość usług wzrosła do tego stopnia, że trzeba organizować przetargi.

WOPR Gniewino zadeklarował, że zapewni ratowników za kwotę 510 tys. złotych. To była najniższa oferta, a właśnie cena grała kluczową rolę.

Co ciekawe, MOSiR tuż przed 1 marca miał podpisać umowę z WOPR-em Gniewino, ale do tego nie doszło. Ogłoszony został kolejny przetarg. Na razie nie wiadomo, czy stanie do niego WOPR Kędzierzyn-Koźle, który od lat ma bardzo dobrą renomę na Opolszczyźnie. Wcześniej próbował on wygrać konkurs, ale nie był tak tani jak Gniewino.

- To źle, że decyduje najniższa cena - mówi Tadeusz Witko, prezes WOPR-u w Kędzierzynie-Koźlu. - Najważniejsze powinny być kompetencje i bezpieczeństwo.

W tle całego zamieszania są spory o zarobki ratowników. Ci ostatni chcieliby mieć ponad 20 złotych za godzinę. Gniewino prawdopodobnie tak skalkulowało stawki, by płacić nieco mniej.

Jak mówią niektórzy ratownicy w rozmowach z nto, nie można wykluczyć, że w kolejnych dniach czy tygodniach miejskie pływalnie będą zamykane z powodu braku ratowników. Dyrektor Radłowski zapewnia, że ich nie zabraknie.

- To jest jakiś totalny absurd. Mam nadzieję, że się to wszystko unormuje, bo nie można tak grać bezpieczeństwem pływających - mówi jeden z ratowników.

od 7 lat
Wideo

echodnia Policyjne testy - jak przebiegają

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kędzierzyn-Koźle. Na basenach w mieście miał dyżurować WOPR znad morza. "Totalny absurd" - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na kedzierzynkozle.naszemiasto.pl Nasze Miasto