Lekkoatletyczne nadzieje nie zawiodły

rob
Po nieudanych występach reprezentantów Opolszczyzny w lekkoatletycznych mistrzostwach Polski juniorów, nieco radości swoim opiekunom przysporzyli młodzicy.

Po nieudanych występach reprezentantów Opolszczyzny w lekkoatletycznych mistrzostwach Polski juniorów, nieco radości swoim opiekunom przysporzyli młodzicy. W rozegranych w Siedlcach mistrzostwach kraju, reprezentanci naszego województwa zdobyli dwa złote medale.

W dziewięcioosobowej ekipie opolan nie zawiodła przede wszystkim utalentowana biegaczka ze Starych Siołkowic, Nikola Zimolong. 15-letnia gimnazjalistka nie miała do tej pory sobie równych w wielu zawodach. W mistrzostwach makroregionu w Chorzowie, które były eliminacjami do mistrzostw kraju, Nikola zajęła drugie miejsce i faworytką w biegu na 1000 metrów w Siedlcach była Barbara Szczotka z Bielska-Białej, która niedawno ustanowiła rekord Polski na dystansie 600 metrów.

W Siedlcach na 1000 m wystartowały 33 zawodniczki, podzielone na trzy grupy. Zimolong zwyciężyła zdecydowanie w swojej serii osiągając rezultat 2.58,7 minut, co - jak się później okazało - było najlepszym wynikiem mistrzostw. Szczotka biegła w innej serii i zawiodła, uzyskując 3.01,4, co nie dało jej miejsca nawet w pierwszej dziesiątce.
- Nikola pobiegła w swoim stylu to znaczy gubiąc rywalki na ostatnich kilkuset metrach - powiedział ucieszony jej ojciec Bernard, były piłkarz i biegacz, który jest z córką na każdych zawodach. To jemu w głównej mierze Nikola zawdzięcza swoją wspaniale zapowiadającą się karierę sportową.

Mistrzyni kraju trenuje aktualnie pod okiem Janusza Bułkowskiego w MMKS Kędzierzyn-Koźle. W Siedlcach Nikola poprawiła swój rekord życiowy aż o dziewięć sekund.
- To mój największy sportowy sukces, który bardzo mobilizuje do dalszej pracy - powiedziała Nikola. - Na pierwszym miejscu stawiam jednak naukę w gimnazjum.
Gimnazjalistkę z Siołkowic doceniono również za jej naukę i pracę społeczną. Niedawno znalazła się bowiem w gronie laureatów wojewódzkiego konkursu ?Prymus Opolszczyzny?.
Drugi złoty medal dla swojego województwa zdobyła w skoku w dal Natalia Zubrzycka. Jej wyczyn zaskoczył wszystkich. Na mistrzostwa pojechała jako rezerwowa z rekordem życiowym 5,07 metra. Sędziowie w Siedlcach nie chcieli jej dopuścić do startu twierdząc, że ma za słaby wynik, a warunkiem uczestnictwa może być jedynie wpłacenie kaucji w wysokości 105 złotych.

Opiekunowie z MMKS wpłacili kaucję i okazało się, że zrobili to słusznie, gdyż Natalia wywalczyła złoty medal. Po zakwalifikowaniu się do finałowej rozgrywki, podopieczna trenera Bułkowskiego pierwsze dwa skoki spaliła. W trzecim uzyskała odległość 5,59 bijąc swój rekord życiowy o 52 cm i o 16 cm pokonując drugą w finale Agnieszkę Niewczas z Lubina.

Bardzo dobrze w mistrzostwach spisał się gimnazjalista z Turawy, Marcin Dudek (Pomologia Prószków), który w biegu na 300 m ppł. zajął czwarte miejsce. Pochwalić trzeba też Agatę Dudek (MMKS) za piątą lokatę w biegu na 600 m z rezultatem 1.37,2 min. Pecha natomiast miał kandydat do medalu w biegu na 110 ppł., Patryk Pałac (MMKS). Na jednym z płotków potknął się, stracił rytm i choć był trzeci w swojej serii, czasem 16,18 zajął dziewiąte miejsce.