Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lewica chce stworzenia Opolskiej Rady Równości. To ukłon w stronę społeczności LGBT+

Mirela Mazurkiewicz
Mirela Mazurkiewicz
Kandydaci Lewicy do sejmiku województwa zapowiadają m.in. walkę z dyskryminacją na tle rasowym, ale też ze względu na religię, niepełnosprawność, orientację seksualną, tożsamość płciową czy położenie społeczno-ekonomiczne.
Kandydaci Lewicy do sejmiku województwa zapowiadają m.in. walkę z dyskryminacją na tle rasowym, ale też ze względu na religię, niepełnosprawność, orientację seksualną, tożsamość płciową czy położenie społeczno-ekonomiczne. Mirela Mazurkiewicz
Kandydaci Lewicy zapowiadają, że ich powrót do sejmiku województwa będzie oznaczał gwarancję praw kobiet, mniejszości oraz politykę antydyskryminacyjną.

- W Polsce w ostatnich lata były takie inicjatywy, gdzie ogłaszano całe regiony strefami wolnymi od LGBT. Opolskie na szczęście się tego ustrzegło, ale można zrobić więcej i wyjść naprzeciw potrzebom mniejszości. Nie tylko seksualnych, ale też narodowych czy etnicznych - mówił na wtorkowej (12.03) konferencji prasowej Jerzy Przystajko, lider opolskiej listy Lewicy do sejmiku województwa

Ugrupowanie proponuje powołanie Opolskiej Rady Równości, czyli ciała doradczego, które miałoby wyznaczać kierunki rozwoju województwa.

- Rolą rady byłoby również pilnowanie, by w strategicznych dla regionu dokumentach perspektywa kobiet, osób LGBT+ oraz innych mniejszości była uwzględniana - wyjaśniał Maciej Kruszka, współzałożyciel stowarzyszenia Tęczowe Opole i współorganizator Marszu Równości w stolicy regionu, a teraz bezpartyjny kandydat do sejmiku województwa z listy Lewicy. - Tęczowe Opole w ubiegłym roku opublikowało raport, z którego wynikało, że 75 proc. osób ze społeczności LGBT+ chce opuścić nasze województwo. Musimy temu przeciwdziałać, bo to jest bardzo duży potencjał, który każdego roku tracimy.

Maciej Kruszka zapowiada też działania na rzecz podpisania Europejskiej Karty Równości oraz walkę z dyskryminacją na tle rasowym, ale też ze względu na religię, niepełnosprawność, orientację seksualną, tożsamość płciową czy położenie społeczno-ekonomiczne.

- Ponad 50 proc. respondentów wskazało w naszym raporcie, że walki z dyskryminacją oczekuje od władz samorządowych. Dlatego radni każdego szczebla powinni czuć odpowiedzialność, by wszyscy w tym województwie czuli się jak u siebie - mówił Kruszka.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Lewica chce stworzenia Opolskiej Rady Równości. To ukłon w stronę społeczności LGBT+ - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto