Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nauka na odległość

Angelika Niaka
Coraz więcej osób chce poszerzać swoją wiedzę i zdobywać nowe kwalifikacje. Nie zawsze jednak pozwala na to czas, a i względy finansowe często ograniczają.

Coraz więcej osób chce poszerzać swoją wiedzę i zdobywać nowe kwalifikacje. Nie zawsze jednak pozwala na to czas, a i względy finansowe często ograniczają. Tu z pomocą przychodzą szkoły, które prowadzą korespondencyjny tryb nauczania. Ich oferta ciągle się rozszerza, w zasadzie każdy może znaleźć w niej coś dla siebie.

– Dbamy przede wszystkim o wysoki poziom merytoryczny naszych kursów. Potwierdzają to zresztą nasi studenci – aż 94 proc. z nich wysoko ocenia zawartość merytoryczną materiałów lekcyjnych Europejskiej Szkoły Kształcenia Korespondencyjnego. Niewątpliwą zaletą kursów jest także ich aspekt praktyczny. Studenci zdobywają umiejętności, które mogą wykorzystywać w praktyce. Ponadto nawiązaliśmy współpracę z wieloma renomowanymi instytucjami zewnętrznymi, dzięki czemu absolwenci wielu naszych kursów mogą przystąpić do egzaminów przeprowadzanych przez nie i otrzymać świadectwa – tłumaczy Andromeda Wróbel, specjalista do spraw marketingu z ESKK.

Jak to wygląda w praktyce
Taka forma nauki jest szczególnie cenna dla osób, które ze względu na stan zdrowia, miejsce zamieszkania czy po prostu na brak czasu nie mają szansy na kształcenie się w stacjonarnych placówkach szkoleniowych.

Każdy z uczniów raz w miesiącu dostaje pakiet materiałów, z którymi powinien się zapoznać i rozwiązać dołączone do nich prace domowe. Formularze prac powinno się odesłać do osobistego nauczyciela, który sprawdza je, dokonuje poprawek i wpisuje uwagi pod każdym z zeszytów lekcyjnych. Tak sprawdzony materiał wraca do kursanta, a w przypadku jakichkolwiek niedomówień może on skontaktować się z nauczycielem telefoniczne, mailowo lub listownie – w zależności od trybu obowiązującego w danej szkole.

Można zdobyć zawód
Ta forma kształcenia daje też możliwość zdobycia zawodu. Swoje kwalifikacje można poszerzyć na jednym z kursów oferowanych m.in. przez ESKK, Centrum Doskonalenia Zawodowego czy Centrum Kształcenia Dorosłych.

– Zawód zdobyty w ten sposób pozwala na późniejsze podjęcie pracy, jednak należy pamiętać, że to doświadczenie liczy się najpierw, a nie „papier”. Nasze kursy polecam głównie osobom mającym braki w wykształceniu oraz tym, którzy chcą podnieść swoje kwalifikacje – radzi Rafał Wtulich z Centrum Doskonalenia Zawodowego.

Chętni mogą się szkolić na kursach komputerowych, zdobyć kwalifikacje w zawodach takich jak: fryzjer stylista, projektant wnętrz, sekretarka/asystentka dyrektora czy samodzielny księgowy. Po ukończeniu kursów zawodowych studenci otrzymują zaświadczenie. Np. uczestnicy zawodowego kursu w Centrum Doskonalenia Zawodowego otrzymają zaświadczenie z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu MEN III/1. Absolwenci ESKK, którzy przystąpią do odpowiednich egzaminów, mogą pochwalić się tytułem zawodowym psychotronika oraz świadectwem zawodowym na poziomie szkoły policealnej, wystawionym przez Studium Psychologii Integracyjnej „Intercollege” w Łodzi lub otrzymać zaświadczenie o ukończeniu kursu „Agent ochrony”, które jest równoznaczne z zaliczeniem teoretycznej części kursu przygotowawczego do egzaminu na licencję I stopnia pracownika fizycznej ochrony osób i mienia.

Takie kursy dają więc realną szansę na zdobycie zawodu.

Przygotowanie do matury
Osoby, które chcą zdobyć wykształcenie średnie, mogą korespondencyjnie przygotować się do egzaminów eksternistycznych z zakresu liceum ogólnokształcącego dla dorosłych. Przeważnie taki kurs trwa 1,5 roku. W tym czasie kursanci przystępują do egzaminów z przedmiotów objętych programem nauczania przed Państwową Komisją Egzaminacyjną. ESKK wprowadziło dodatkową opcję dla osób, którym do uzyskania wykształcenia średniego brakuje zaliczenia tylko wybranych przedmiotów – mogą oni zdecydować się na przedmiotowy wariant nauki. Pełny program szkoleniowy dotyczący wykształcenia średniego obejmuje naukę z 10 przedmiotów, konsultacje oraz dodatkowe materiały: opracowania przedmiotowe, podręczniki, testy czy przewodniki. Uzyskanie świadectwa ukończenia liceum tym sposobem, to dla niektórych jedyna szansa na zdobycie wykształcenia średniego.

Certyfikaty i świadectwa
Większość ze szkół wystawia własne świadectwa ukończenia kursu, jednak chętni (za dodatkową opłatą) mogą zdawać egzaminy zewnętrzne, organizowane przez różne instytucje szkoleniowe. – Np. studenci uczący się języków obcych – włoskiego, angielskiego, niemieckiego mają możliwość zdobycia certyfikatu TELC – egzamin jest przeprowadzany przez Szkołę Języków Obcych PROFI-LINGUA. Z kolei absolwenci kursów z dziedziny księgowości i podatków, kadr i płac czy marketingu mają możliwość przystąpienia do egzaminów organizowanych przez Polskie Towarzystwo Ekonomiczne oddział w Poznaniu, a Polskie Towarzystwo Informatyczne wystawia certyfikaty osobom, które po ukończeniu kursów „Grafik komputerowy” i „Projektant stron WWW” przystąpią do egzaminów organizowanych przez PTI – wyjaśnia Andromeda Wróbel z ESKK.

Plusy i minusy
Zaletą tego typu nauki jest możliwość dogodnego wyboru miejsca i czasu, który poświęcimy na poszerzanie wiedzy. Nikt nas nie goni, wiec materiał lekcyjny możemy sobie rozłożyć na tydzień lub miesiąc – w zależności od tego, ile czasu planujemy mu poświęcić i jak szybko chcemy ukończyć kurs. W razie jakichkolwiek wątpliwości można skontaktować się z osobą prowadzącą dany materiał i zasięgnąć porad. Plusem jest możliwość podjęcia nauki na kilku kursach jednocześnie, dzięki czemu możemy rozwijać czy uzupełniać wiedzę z różnych interesujących nas dziedzin. Tym, co zachęca do skorzystania z tego typu oferty, są także różnego rodzaju bonusy, jak np. segregatory, słuchawki czy nawet walkmany.

Natomiast minusem jest brak możliwości porównania postępów w nauce z innymi uczniami oraz brak bezpośredniej konwersacji w przypadku nauki języków obcych – studentom pozostają jedynie materiały do słuchania. Ale jeśli nie ma innej możliwości warto skorzystać z tej jaką dają kursy korespondencyjne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak przygotować się do rozmowy o pracę?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto