Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Olsztyńscy naukowcy na tropie: Badania nad syndromem żółtego nasienia u indyków

Wojciech Szymaniak
Wojciech Szymaniak
olsztyn.eu
Zespół badawczy z Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie, pod kierownictwem dr hab. inż. Marioli Słowińskiej, skupia się na poznaniu molekularnych mechanizmów tego schorzenia, które wpływa na zdolność zapładniającą nasienia.

Badacze zidentyfikowali białko o nazwie "rozpuszczalny receptor zmiatacz bogaty w cysteinę", obecne w nasieniu indyków, i podejrzewają, że może ono odgrywać kluczową rolę w ochronie nasienia przed bakteriami.

Projekt skierowany jest nie tylko na poznawanie struktury tego białka, ale także na szersze zrozumienie układu rozrodczego i immunologicznego u ptaków. Syndrom żółtego nasienia, który wprowadza zaburzenia w zdolności zapładniającej nasienia, stanowi obiekt zainteresowania naukowców. Badania mają na celu także znalezienie potencjalnych markerów choroby, co mogłoby przyczynić się do szybkiej diagnostyki chorych ptaków.

Projekt o nazwie "SSc5D – rozpuszczalny receptor zmiatacz bogaty w cysteinę, nowy gracz w odporności nieswoistej nasienia indora (Meleagris galopavo) w odniesieniu do syndromu żółtego nasienia", jest finansowany ze środków Narodowego Centrum Nauki (NCN), i realizowany we współpracy z Uniwersytetem Rolniczym w Krakowie. Olsztyńscy naukowcy dążą do rozwikłania tajemnic syndromu żółtego nasienia, co w przyszłości może przynieść korzyści hodowcom poprzez poprawę skuteczności sztucznego zapładniania indyków.

od 7 lat
Wideo

Krzysztof Bosak i Anna Bryłka przyjechali do Leszna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto