MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Opolskie krainki wyprodukowały ponad 20 kilogramów miodu. W stolicy regionu odbyło się drugie miejskie miodobranie

Anna Gryglas
Anna Gryglas
Czwartkowe miodobranie, było drugim w historii w pasieki w sercu Opola.
Czwartkowe miodobranie, było drugim w historii w pasieki w sercu Opola. Anna Gryglas
W pasiece, na dachu Centrum Usług Publicznych w Opolu odbyło się drugie miejskie miodobranie.

Pasieka na dachu opolskiego CUP-u działa od lipca ubiegłego roku. Wtedy pięć nietypowych domów dla pszczół stanęło na dachu Centrum Usług Publicznych w Opolu, a w każdym zamieszkało około 70 tysięcy krainek. To wszystko w ramach projektu „Od pralki do ula”, którego pomysłodawcą jest Fundacja Odzyskaj Środowisko, a partnerem Opole.

Czwartkowe miodobranie, było drugim w historii w pasieki w sercu Opola. Rozpoczęło się o godzinie 10 i mogli w nim wziąć udział wszyscy mieszkańcy. We wspólnym odsklepianiu ramek i wirowaniu miodu wzięli udział uczniowie PSP nr 32 oraz maluchy z przedszkola nr 30 w Opolu. Na koniec wszyscy mogli spróbować efektów pracy pszczół krainek.

Jak mówią pomysłodawcy projektu miód z miejskich pasiek jest smaczniejszy, bo bardziej różnorodny niż ten z obszarów wiejskich. Został także przebadany i okazało się, że nie zawiera żadnych zanieczyszczeń.

Samo wydarzenie, oprócz pozyskania miodu, było także świetną okazją do tego by poznać praktyczny wymiar recyklingu.

- Ule, w których zamieszkały opolskie pszczoły powstały z elementów odzyskanych podczas przetwarzania starych pralek. Dzięki temu nie tylko nasze otoczenie, ale też środowisko naturalne są czystsze. A na tym zyskują m.in. miejskie pszczoły - mówi Kinga Rodkiewicz z Fundacji Odzyskaj Środowisko.

Miodobraniu towarzyszyły także warsztaty edukacyjne pod hasłem „Na szczeblach pszczelej kariery”. Uczestnicy mogli dowiedzieć się jak wygląda podział ról w ulu czy jakie zadania wykonują pszczoły i czym są woszczarki.

– Już ubiegłoroczne miodobranie pokazało, że pszczoły znalazły w Opolu idealne miejsce do życia. Dla nas liczy się jednak przede wszystkim edukacyjny wymiar tego przedsięwzięcia – podkreślał Przemysław Zych, wiceprezydent Opola.

Zaznaczył również, że pasieki to nie jedyne proekologiczne działania Opola.

- W naszym mieście świetnia działa m.in.: ReUżytkownia, a mogę zdradzić, że aktualnie jesteśmy na etapie realizacji kolejnego miejsca, o podobnym charakterze, w którym drugie życie zyskają ubrania – dodał.

Dzięki otwarciu pasieki na dachu Centrum Usług Publicznych Opole znalazło się na szlaku pasiek z recyklingu. W sumie należy do niego 15 miast (są to m.in. Świdnik, Krosno, Wałbrzych, Częstochowa, Iłża, Poznań, Katowice czy Kielce) , w których zlokalizowanych jest 56 uli z recyklingu.

od 7 lat
Wideo

Znaleziono ślady ptasiej grypy w Teksasie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Opolskie krainki wyprodukowały ponad 20 kilogramów miodu. W stolicy regionu odbyło się drugie miejskie miodobranie - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto