Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Radni PiS w Opolu chcą uchwałą poprzeć mundurowych służących na granicy. Klub prezydenta i Koalicja Obywatelska mają swoje poprawki

Krzysztof Marcinkiewicz
Krzysztof Marcinkiewicz
Radni Opola będą debatować o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej
Radni Opola będą debatować o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej
Sytuacja na granicy Unii Europejskiej z Białorusią będzie przedmiotem dyskusji podczas XLVII Sesji Rady Miasta Opola. Prawo i Sprawiedliwość przygotowało projekt uchwały wyrażającej solidarność z polskimi służbami mundurowymi. Swoje nanieśli poprawki radni Klubu Radnych Arkadiusza Wiśniewskiego i Koalicji Obywatelskiej.

Radni Prawa i Sprawiedliwości 17 listopada złożyli projekt uchwały wyrażającej solidarność Rady Miasta Opola ze służbami mundurowymi strzegącymi porządku na granicy z Białorusią. W piśmie podkreślają, że użycie przez reżim Łukaszenki imigrantów jako „żywych tarcz” spotyka się z konsekwentnym sprzeciwem Polski, Komisji Europejskiej i NATO.

„W obliczu tego wyzwania, fundamentalnego z punktu widzenia naszego kraju, chcemy razem - jako jedna wspólnota samorządowa wspierać działania służb stojących na straży bezpieczeństwa Polski i Unii Europejskiej” – czytamy w projekcie.

Do projektu przygotowanego przez PiS swoje poprawki złożyły Kluby Radnych Arkadiusza Wiśniewskiego i Koalicji Obywatelskiej. Oprócz solidarności ze służbami mundurowymi, dodane zostały jeszcze dwa punkty: natychmiastowe wsparcie dla osób, które już przekroczyły granicę i znajdują się na terytorium RP oraz dopuszczenie na granicę dziennikarzy.

„Istnieje uzasadniona potrzeba odniesienia się w tekście Oświadczenia Rady Miasta Opola do problemu na granicy polsko-białoruskiej w sposób szerszy” – czytamy w uzasadnieniu, pod którym podpisali się Piotr Mielec, przewodniczący KRAW i Przemysław Pośpieszyński, przewodniczący Klubu Radnych KO.

Zdaniem Michała Nowaka, szefa Klubu Radnych PiS, radni KRAW i KO swoimi działaniami wpisują się w narrację Białorusinów.

- Trwa wojna hybrydowa Białorusi z Unią Europejską i musimy sobie zdawać sprawę, że użycie migrantów to celowa akcja. To tak, jakbyśmy na Ukrainie wspierali „zielone ludziki” – tłumaczy.

Jak dodaje, jest to jego prywatna opinia jako radnego. Stanowisko całego Klubu Radnych PiS będzie dyskutowane po zapoznaniu się z poprawkami przez wszystkich członków.

Jak twierdzi Piotr Mielec, zrównywanie bezbronnych migrantów, ludzi szukających drogi po lasach, z „zielonymi ludzikami” na Ukrainie, którzy byli przecież żołnierzami rosyjskimi, to co najmniej brak wyczucia:

- Znamy historię migrantów - małżeństwa chowającego się w lesie z rocznym dzieckiem, które zmarło. Nie chcę wierzyć, że człowiek mający rodzinę i dzieci mógł użyć takiego porównania – podkreśla.

Sesja Rady Miasta odbędzie się w najbliższy czwartek, 25 listopada.

Przypomnijmy, od 2 września na terenie 183 miejscowości województw lubelskiego i podlaskiego wprowadzony jest stan wyjątkowy. Pierwotnie trwał 30 dni, by następnie zostać przedłużony o kolejne 60 dni. Zakończy się 30 listopada. Czy zostanie przedłużony, zadecyduje rząd.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Radni PiS w Opolu chcą uchwałą poprzeć mundurowych służących na granicy. Klub prezydenta i Koalicja Obywatelska mają swoje poprawki - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto