Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Opolskie bez granic. Będzie unijne wsparcie dla gmin na remont mieszkań dla uchodźców

Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
Adaptacja budynku szkolnego w Szymiszowie na mieszkania dla uchodźców wojennych z Ukrainy.
Adaptacja budynku szkolnego w Szymiszowie na mieszkania dla uchodźców wojennych z Ukrainy. Radosław Dimitrow/Archiwum
Dziewięć gmin, jeden powiat i dwie organizacje społeczne zamierzają powołać partnerstwo z Regionalnym Ośrodkiem Polityki Społecznej w Opolu. Celem jest przygotowanie mieszkań i wsparcia integracyjnego dla migrantów z państw trzecich.

Jak tłumaczy Agnieszka Gabruk, dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Opolu, nowy program będzie w pewnym stopniu przypominać program adaptacji mieszkań dla uchodźców z Ukrainy, uruchomiony przez samorząd województwa opolskiego po wybuchu wojny na Ukrainie w 2022 roku. Wtedy wiele gmin z Opolszczyzny wystąpiło o dotację, za którą wyremontowano puste, nie zagospodarowane lokalne komunalne ,przeznaczając je potem na mieszkania dla uchodźców wojennych, którzy wcześniej trafili do tych gmin.

Państwa trzecie, nie tylko Ukraina

Tym razem chodzi o pomoc mieszkaniową nie tylko dla uchodźców wojennych z Ukrainy, ale także dla migrantów z innym krajów spoza Unii Europejskiej.

- Szczegółowe zasady przydziału mieszkań będą zatwierdzać rady poszczególnych gmin, partnerów projektu. Mogą przykładowo ustalić pierwszeństwo dla osób z poszukiwanym na tym terenie zawodem, np. dla lekarzy – tłumaczy dyrektor Agnieszka Gabruk. – To władze gminy będą decydować o tym, komu przydzielą taki lokal.

Pod koniec marca na przystąpienie do partnerstwa „Opolskie bez granic. Wsparcie integracji społecznej obywateli państw trzecich w województwie opolskim z Funduszy Europejskich 2021 – 2027” zgodziła się rada miejska Głuchołaz. Tamtejsze władze chcą uzyskać dofinansowanie wysokości 85 procent kosztów do remontu pustego lokalu sklepowego przy ul. Wita Stwosza, który od lat nie może znaleźć najemcy ani nabywcy. Za ok. 300 – 400 tysięcy złotych można go przebudować na trzy mieszkania dostępne dla osób niepełnosprawnych, bo leżące na parterze.

Projekt wzbudził jednak pewne obawy i zastrzeżenia części radnych, dotyczące przede wszystkim tego, czy lokalne władze będą mieć wpływ na dobór lokatorów.

Świetlice integracyjne, mieszkania chronione

Nowością tego projektu jest także tworzenie dla uchodźców świetlic integracyjno – kulturalnych, w których będą się mogli spotykać i poznawać z miejscową społecznością. Takie świetlice mają powstać w Paczkowie i w Brzegu, a ich prowadzeniem zainteresowane są organizacje pozarządowe. Mieszkania mają mieć charakter chronionych lub treningowych, a to oznacza, że lokalne władze będą udzielać dodatkowego wsparcia lokatorom. Np. poprzez pomoc w nauce języka polskiego.

Szczegóły projektu wraz z ostateczną listą uczestników partnerstwa będą gotowe do końca kwietnia tego roku. Jeśli ostatecznie projekt uzyska dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Społecznego, mieszkania i świetlice będą gotowe najszybciej w 2025 roku.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Opolskie bez granic. Będzie unijne wsparcie dla gmin na remont mieszkań dla uchodźców - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto