Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Opolu szczepią już nową szczepionką. To alternatywny preparat dla sceptyków? [Zdjęcia]

Mateusz Majnusz
Mateusz Majnusz
Preparat Nuvaxovid może być alternatywą dla osób, które nie przyjęły dotąd szczepionki mRNA czy wektorowej z powodu obaw przed „niesprawdzonymi technologiami” i możliwymi skutkami ubocznymi.
Preparat Nuvaxovid może być alternatywą dla osób, które nie przyjęły dotąd szczepionki mRNA czy wektorowej z powodu obaw przed „niesprawdzonymi technologiami” i możliwymi skutkami ubocznymi. Marzena Bugala-Astaszow Polska Press
Nowa szczepionka Nuvaxovid dostępna jest już w punkcie szczepień przeciwko Covid-19 w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu. Lekarze mają nadzieję, że pierwsza białkowa szczepionka oparta na znanej od dziesięcioleci technologii przekona w końcu antyszczepionkowców.

W krajach Unii Europejskiej do tej pory były stosowane cztery szczepionki: dwie szczepionki mRNA – Pfizer i Moderna oraz dwie wektorowe – AstraZeneca i Johnson&Johnson.

Szczepionka Novavax jest pierwszym preparatem opartym na technologii białkowej. Oznacza to, że preparat wykorzystuje zmodyfikowane białko wirusa do aktywowania reakcji immunologicznej organizmu.

Cieszy to lekarzy, którzy mają nadzieję, że preparat zostanie zaakceptowany przez sceptyków. Powstał bowiem w tradycyjny sposób – tak, jak inne szczepionki stosowane powszechnie od lat na całym świecie.

- Jest to tradycyjna i znana już technologia, która wykorzystywana jest m.in. w szczepionce przeciwko grypie czy szczepionce przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, ale też chroniących przed polio i tężcem – tłumaczy dr Wiesława Błudzin, ordynator oddziału zakaźnego Szpitala Wojewódzkiego w Opolu i konsultant wojewódzki w dziedzinie chorób zakaźnych.

Antyszczepionkowcom zaczyna brakować wymówek

Preparat Nuvaxovid może być alternatywą dla osób, które nie przyjęły dotąd szczepionki mRNA czy wektorowej z powodu obaw przed „niesprawdzonymi technologiami” i możliwymi skutkami ubocznymi.

- Osoby bez wykształcenia medycznego początkowo kłamały, że szczepionki mRNA mogą modyfikować nasze DNA, potem że szczepionki są niebezpieczne, bo technologia w nich wykorzystana jest nowa i niesprawdzona. To także kłamstwo, bowiem technologia mRNA, która została użyta w szczepionkach firm Pfizer i Moderna, znana jest już od lat 90. XX wieku i miała zastosowanie w leczeniu np. wścieklizny. Specjaliści z całego świata od dekad prowadzą badania nad tą nowoczesną technologią przenoszenia antygenów wirusa. W przyszłości ta technologia może zrewolucjonizować medycynę – uważa dr Błudzin.

Nowa szczepionka jest bezpieczna i skuteczna

Decyzję o dopuszczeniu szczepionki Novavax do użytku w UE została podjęta m.in. na podstawie wyników dwóch badań nad skutecznością preparatu przeprowadzonych w Meksyku i USA oraz w Wielkiej Brytanii.

Łącznie w obu badaniach wzięło udział ponad 45 tys. osób. Pierwsze badanie wykazało 90,4 proc. skuteczności szczepionki Novavax. W drugim badaniu skuteczność szczepionki wyniosła 89,7 proc. Wyniki tych badań wskazują, że skuteczność szczepionki Nuvaxovid wynosi 90 proc.

W Opolu już szczepią Nuvaxovidem

- Obok jednodawkowej szczepionki firmy Johnson& Johnson i dwudawkowej firmy Pfizer, w punkcie w USK istnieje już obecnie możliwość wybrania nowej, białkowej szczepionki Nuvaxovid – wyjaśnia Edyta Hanszke-Lodzińska, rzeczniczka USK w Opolu.

Jednocześnie dodaje, że nowa szczepionka podawana jest wyłącznie osobom od 18 roku życia w cyklu obejmującym dwie dawki, w odstępie trzech tygodni.

- Dla dzieci od 12 do 18 r. życia dedykowane są szczepionki firmy Pfizer, a dla młodszych 5-11- latków - także Pfizer, ale w mniejszej dawce. Dla obydwu tych grup cykl szczepienia zakłada podanie dwóch dawek – tłumaczy Hanszke-Lodzińska.

Z powodu malejącego zainteresowania mieszkańców szczepieniami od 14 marca punkt szczepień przeciwko Covid-19 w USK w Opolu czynny jest wyłącznie w poniedziałki oraz środy, w godzinach od 8 do 18 (ostatnie szczepienia wykonywane są o 17:30). Dzieci w wieku 5-11 lat przyjmowane są w gabinecie pediatrycznym, w środy, w godzinach od 8 do 14.

Do tej pory szczepionkę przeciw Covid-19 przyjęło na Opolszczyźnie zaledwie 56 proc. mieszkańców i jest to jeden z najgorszych wyników w kraju.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W Opolu szczepią już nową szczepionką. To alternatywny preparat dla sceptyków? [Zdjęcia] - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto