Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wystawa o Władysławie Bartoszewskim od poniedziałku w Galerii WuBePe w Opolu

Joanna Tomusiak
Joanna Tomusiak
Anatol Chomicz / Polskapresse
Od poniedziałku opolanie będą mogli oglądać wystawę poświęconą życiu i działalności Władysława Bartoszewskiego, byłego ministra spraw zagranicznych, dyplomaty i historyka. Galeria WuBePe zaprasza na wernisaż.

Wystawa „Bartoszewski 1922-2015. Pod prąd – Pamięć – Pojednanie” opowiada o przepełnionym duchem wolności człowieku, który stawiał opór wobec wszelkich form ucisku i w obliczu zła nie pozostawał obojętny. Przypomina o ofiarach prześladowań i wskazuje na przestrzeń do dialogu wszędzie tam, gdzie mimo doznanego cierpienia możliwe jest porozumienie i pojednanie.
Stanowi też opowieść o najnowszej historii Polski i Europy Środkowej – w biografii Bartoszewskiego znajdują odbicie zarówno mroczne, jak i pełne nadziei echa splecionych ze sobą losów Polaków, Niemców i Żydów w XX wieku.

POD PRĄD opowiada o działalności konspiracyjnej Władysława Bartoszewskiego w okupowanej Warszawie podczas II wojny światowej, okresie prześladowań przez władze komunistycznej Polski, a także działalności opozycyjnej Władysława Bartoszewskiego, (m.in. tajnej współpracy z rozgłośnią polską Radia Wolna Europa, dla której przygotowywał on regularne sprawozdania).

PAMIĘĆ obejmuje rozdział biografii Bartoszewskiego, który dla niego samego stanowił najważniejszą życiową misję: zachowanie od zapomnienia głosów ofiar prześladowań i okrucieństw popełnionych przez zbrodniarzy. Przedstawia zaangażowanie Bartoszewskiego w działalność Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej oraz powołanie Fundacji Auschwitz-Birkenau, dbającej o konserwację i utrzymanie miejsca pamięci.

POJEDNANIE ukazuje Bartoszewskiego w jego najbardziej chyba znanej roli – jako dyplomatę, polskiego ambasadora w Austrii, dwukrotnego ministra spraw zagranicznych i wreszcie pełnomocnika premiera do spraw dialogu międzynarodowego. Władysław Bartoszewski pozostanie w pamięci wielu z nas jako „budowniczy mostów”.
Przez dziesięciolecia niezmiennie kierował się zasadą, że warunkiem koniecznym dla przyszłego pojednania jest bezkompromisowe rozliczenie z tragiczną przeszłością.

Współtwórcą wystawy jest Marcin Barcz – były sekretarz Władysława Bartoszewskiego.

W 2017 roku wystawa przejęta została przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej i udostępniona Towarzystwu Niemiecko-Polskiemu w Berlinie, które w latach 2018-2021 zaprezentowało ją w 24 niemieckich miastach. Obecnie jest własnością powstałego w Warszawie stowarzyszenia Skwer Władysława Bartoszewskiego.

Wernisaż wystawy odbędzie się 7 marca o godz. 17 w namiocie w ogrodzie WBP. Ekspozycja będzie otwarta do 2 kwietnia
w Galerii WuBePe.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wystawa o Władysławie Bartoszewskim od poniedziałku w Galerii WuBePe w Opolu - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto